Bağlanma Kuramı Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Bağlanma Kuramı

  Bağlanma kuramı, özellikle bebekler ve çocuklar olmak üzere birçok insanda meydana gelen bir durumdur. İnsanlarda bu durum en çok bebeklerde ve çocuklarda ele alınmaktadır. Bağlanma kuramı insanlarda doğumdan itibaren başlayarak ölünceye kadar devam eden bir durumdur. Dünyada genellikle insanlar ilk olarak anne ve babasına bağlanırlar. Bu bağlanma birçok kişide bir ömür boyu devam eder. Çocukların yanında bağlanma kuramı, yetişkinlerde de önemlidir. Özellikle bir çiftin birbirlerini severek birbirlerine bağlanmalarını örnek verebiliriz. Bağlanma kuramı, psikolojik olarak kişilerin birbirlerine yakınlık duyarak karşısındaki kişiden ilgi beklemesi eğilimi olarak açıklanabilir. Birbirine bağlanan kişilerde birbirine güven duyma duygusu son derece artar. Bu nedenle kişiler birbirlerine daha yakın olurlar. Yapılan araştırmalar sonucunda bağlanma kuramının sadece insanlar için değil ayrıca hayvanlar arasında da çok ciddi bir yeri olduğu ortaya çıkarılmıştır. buna örnek olarak bir çift muhabbet kuşunun birlikte uçması, birlikte hareket etmesi gibi durumları söyleyebiliriz. Bağlanma kuramına ilişkin olarak ilk araştırmayı dünya üzerinde John Browlby adındaki bilim adamı yapmıştır. Bu araştırmacının yaptığı araştırmalar çok önemli sonuçların ortaya çıkmasını sağlamış ve bağlanma kuramını geliştirmiştir. Bağlanma kuramı, genel olarak insanların birer sosyal varlık olduğunu ve diğer insanların yalnızca temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir araç olmadıklarının göstergesidir. Aslında bu durum biraz da nesne ilişkileri kuramına benzetilebilir.

  Bağlanma kuramı ile birbirine bağlı olan insanlarda diğer kişiden beklenen beklenti çok büyüktür. Özellikle kişilerin aşırı korku ya da heyecan durumlarında bı gibi beklentiler çok daha fazla artar. Bağlanma kuramı iki taraflı bir ilişki olduğu gibi bazen tek taraflı da olabilmektedir. Hatta bu durum, bazı insanlarda tek taraflı aşk olarak ortaya çıkabilir. Bu kuramın geliştirilebilmesi için ikili ilişkinin daha sıcak tutulması ve kişilerin birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılaması gerekmektedir. Bu durumun uzatılması, bağlanma kuramının gelişmesini sağlar. Bağlanma kuramı, yeni doğan bir bebekte çok net bir şekilde görülür. Yeni doğan bir bebeğin temizliğinin yapılması, karnının doyurulması ve diğer bakımlarının yapılması bebek ile annenin bağlanma kuramı ile birbirlerine bağlanmasını sağlar. Bağlanma kuramının gelişmesi durumunda kişilerde ciddi bir şekilde mutluluk ve tatmin duygusu gelişir.

  Bağlanma kuramının gelişmesi durumunda kişilerdeki davranışlar:
  • Sürekli olarak karşısındaki kişiye yaklaşma: Bağlanma kuramını yaşayan kişilerde sürekli olarak yakın olma duygusu gelişir. Bu kişiler her fırsatta beraber zaman geçirmek isterler. İşte bu durum bağlanma kuramı davranışlarından biridir.
  • Kişilerde sürekli olarak temas isteği vardır. Tüm memeli türlerinde yavrular ile anne yüz yüze gelmeye çalışır ve ona temas etmeye yönelik hareketler sergiler.
  • Bağlanma kuramı sırasında görülen bir diğer davranış ise kişilerin bakışlarıdır. İnsanların bakışlarına bakarak bağlanma kuramının bulunup bulunmadığını anlayabilirsiniz. Hem yetişkinler hem de bebeklerde bu durum aynıdır. Kişiler sürekli olarak göz teması kurarak bu durumu açığa çıkarırlar.
  • Bağlanma kuramının anlaşılmasında bir diğer durum ise kişilerdeki gülümsemelerdir. Hem yetişkinlerde hem de bebeklerde aynı olan bu durum bir bebeğin annesine gülmesi ya da bir yetişkinin karşısındaki kişiye bakışlarıyla birlikte gülümsemesi şeklinde kendisini gösterir.