Bakterilerin olmadığı bir dünyanın bundan nasıl etkileneceğini tartışınız

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Aralık 2014 başlatılmıştır.

  1. Bakterilerin olmadığı bir dünya nasıl olurdu

    Bakteri ismini çoğumuzun aklına duyulduğunda mikroplar, hastalıklar ve uzak durulması gerekilen küçük yaratıklar gelmektedir. Ancak bunun yanında yine birçoğumuz her Gün mutfağımızı, banyomuzu sterilize etmek için uğraşırken yok ettiğimiz milyonlarca bakteri türünün hayatımızdaki olmazsa olmaz dedirtecek faydalı özelliklerinden de bihaberiz.

    Bakteriler zararlı ve yararlı bakteriler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yararlı bakterilerin insan vücudunu için çeşitli faydaları olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte günlük hayatta severek yediğimiz yoğurt, turşu ve sirke gibi besinlerin oluşumunda bakteriler önemli bir yere sahiptir.

    Bakteriler zararlı canlıları öldürmektedirler. Bakteriler olmasaydı doğada ve insan vücudunda zararlı canlılar türerdi. Dünya üzerinde biriken atık maddeler eğer bakteriler olmasaydı ayrışamazdı. Bununla birlikte bilindiği gibi bazı bakteriler ilaç ve antibiyotik yapımında kullanılmaktadır ve bu ilaçlar çeşitli hastalıkları tedavi etmektedir. Bakteriler olmasaydı bu ilaçlar üretilemez ve hastalıklar tedavi edilemezdi.