Balıkesir ayvalık evlerinin geleneksel mimari özellikleri

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 9 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Balıkesir ayvalık evlerinin geleneksel mimari özellikleri

  Kentsel sit alanındaki geleneksel doku, Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet dönemi Türk ve Rum mimarisinin yanı sıra dönemin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yapılanmasını yansıtmaktadır. Tepe eteğine kurulan kentte, yokuş yukarı dar sokaklar ve çıkmaz sokaklar bulunur. Denize dik inen ara sokaklar denize paralel olarak devam eden ana sokaklarla son bulmaktadır. Yolun diğer tarafında deniz kıyısına paralel olarak devam eden ticarethaneler yer almaktadır.

  Yapılar insan ölçeğinde ve bitişik düzende inşa edilmiştir. Sokak kapıları doğrudan yola açılır, ön bahçe bulunmaz ve evlerin arasında genellikle 4-8 metre genişliğinde ve evler tarafından tanımlanmış sokaklar bulunur. Sokak dokusunda mimari bütünlük ve renk armonisi egemendir. Bitişik düzendeki az katlı yoğun yapılaşma, yerleşmede kendine has bir kentsel doku karakteri oluşmasını sağlamıştır. Sokağın iki yanına sıralanmış yapı yükseklikleri, insan ölçeği ile uyum gsötermektedir. Ayvalık´ta sokak, kamusal mekan olarak tanımlanabilen çok yönlü bir özelliğe sahiptir. Evlerin önünde bir ön bahçe bulunmadığından kamusaldan özel mekana geçiş doğrudan (sokaktan) olmaktadır.

  Konuta giriş bu kamusal mekandan 3-4 basamak yükseltilerek ve 30 cm kadar içeri çekilerek oluşan giriş mekanından sağlanır. Ayvalık´ta sokak örüntüsü iki farklı özellik göstermektedir.
  Sahil kesimi ve hemen arkasındaki düz alanlar tam ızgara biçiminde olmayan ancak birbiriyle dikaçı oluşturacak biçimdedir. Bu sokaklar eğime uygun biçimde (T) ya da haç biçiminde birbirlerine bağlanırlar.

  Genellikle dört sokak bir noktada birleşir. Üzerinde evlerin konumlandığı parsellerin biçimi, genellikle düzgün bir geometriye sahip değildir. Bu nedenle tam bir ızgara biçimi oluşamamış, ancak belirli bir sistem kurulmuştur. Sokaklar denize diktir. Tepelerin yamaçlarında ise daha organik bir doku bulunur. Dar sokaklar bu bölgede de denize dik konumlanmaktadır. Sokaklarda kullanılan döşeme kaplaması, Arnavut kaldırımı ve kaba taştır. Yapıların parseli sokak cephesinde konumlanması nedeniyle yapılara doğrudan sokaktan girilir ve evlerin arka kısımları parselin büyüklüğüne göre avlu ya da bahçe olarak kullanılır.

  balikesir_evleri.jpg
   
  Son düzenleme: 10 Kasım 2014