Balıklar Suda Neden Boğulmaz

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 19 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Balıklar Neden Suda Boğulmazlar?

  İnsanlar kısıtlı sürede suda hayatta kalırken, balıklar niçin boğulmuyor? hakkında Merak edenler için Bu sorunun cevabını araştırıp sebebini bilimsel açıdan açıklıyoruz.
  Balıkların suda boğulmadan hayatta kalabilmeleri, balıkların yaşamıyla ilgilidir. Çünkü solunum sistemleri diğer canlılardan oldukça farklıdır. Balıklar, bizim gibi soluk alabilmek için burun organı olmadığından yerine nefes almak için solungaçlarını kullanır. Bunlarla suyun içerisinde bulunan oksijeni kullanırlar. Sürekli ağızdan içeri alınan su, solungaç yaylarının üzerinden geriye doğru gider. Solungaçlarında bulunan kılcal damarlar suda çözünmüş oksijeni alır, vücuttaki karbondioksiti suya bırakırlar. Balıkların burun delikleri vardır, ancak bunlar soluk almak için kullanılmıyor. Burun delikleri küçücük keseciklere açılır ve balık oraya dolan sudan koku alır. Örneğin köpekbalıkları avlarını kokularından tanır ve bulur.Ayrıca, balıklarda bizdeki gibi göz kapakları yoktur. Görme özelliklerini gözlerinin üzerini kaplayan şeffaf bir perde arkasından bakarak sağlarlar. Bu örtü dalgıçların sualtı gözlüklerine benzer nitelikler taşır. Çoğunlukla yakındaki nesneleri görmeleri gerektiği için balıkların gözleri de bu ihtiyaca göredir.

  Kısaca Balıkların suda boğulmadan kalabilmelerinin nedeni; balıkların solungaç yayları üzerinde solungaç tarakları bulunur. Ağızdan aldıkları su, solungaçlardan dışarı atılırken suda çözünmüş olan oksijen, difüzyonla kana verilir. Bu esnada suda bulunan besinler, solungaç tarakları ile tutularak yutulur.Köpek balıklarında ise su hem ağızdan alınır, hem de ilk solungaç yarığından alınmaktadır. Solungaç yaprakları, yarıkların daralması ile dışarı atılır. Tatlı su balıkları gerekli su ihtiyaçlarını solungaç zarlarından görürler.