Balıklar Suda Terler mi

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 16 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Balıklar Terler mi? Balıklarla ilgili ilginç bilgiler

  Öncelikle canlılarda bu fonksiyon hakkında bilgileri paylaşalım.Ardından sorunun yanıtına ve nedenine değinelim. Öncelikle Terleme canlıların çoğunda görülen vücut ısısı ayarlama, cilt esnekliğini sağlama gibi bir mekanizmadır. Cildi havayla temas eden canlıların terleme mekanizması bilinçli olmadan çalışır ve dışarıya salgılanan sıvılar, ısı alıp buharlaşarak serinletir. Ancak terlemenin bu fonksiyonu balıklarda maalesef işe yaramıyor. çünkü sürekli su içinde oldukları için su buharlaşamayacak ve fonksiyon da işlevsiz kalacaktır.Bu durumda balıklarda terleme fonksiyonu olsa dahi bunu serinleme amacı ile kullanamayacaklardır.
  Şimdi akıllara bir soru daha geliyor. Pekala balıklarda vücudun dışında salgı var mıdır, eğer varsa ne amaçla kullanılır?
  Terlemenin başka bir fonksiyonuna benzer bir durumu balıklar kullanır. Balıkların vücut yüzeylerinde pıhtılaşmış halde bulunan mukus denilen bir madde bulunur. Mukus balığın kaygan olmasını ve vücut yüzeyini kaplayarak su içinde sürtünmesiz daha rahat hareket etmesini sağlar. Böylece balık enerji tasarrufu eder. Mukus doğal olarak bir kez salgılanıp ömür boyu kullanılmaz. Çünkü balıklar bunu derisinin altında bulunan salgı bezleri aracılığı sürekli salgılayarak yenilemek zorundadır.
  Balıklar salgıladıkları bu mukus sayesinde hastalığa neden olabilecek mikro organizmalardan korunmuş olur ve balığın yara alması durumunda iyileşmesi için yaranın dış ortamdan izole olmasını sağlar.
  Kısaca balıklarda cilt yüzeylerine mukus adı verilen bir salgı bulunur,ancak bu tam anlamı ile ter değildir. Sonuç olarak Balıklar suda terlemez.