Balinalar Nasıl Uyur

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Mira tarafından 23 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici


  Balinalar Nasıl Uyurlar?

  Balinalar tıpkı insanlar gibi memeli hayvanlardır. Birçok başka özelliğin yanı sıra, insanlarla benzer kemik yapısına sahipler, sıcak kanlılar ve doğurarak ürüyorlar. İnsanlarla bu hayvanlar arasındaki en büyük farklılık ise içinde bulundukları farklı ortamla ilintili. Yunuslar ve balinaların son derece kendilerine özgü bir nefes alma sistemleri var ve bu sistem onların suyun altında oksijen almaksızın uzun süreler kalabilmelerine bazen 30 dakika hatta daha uzun süreler olanak verir.

  Karada yaşayan bizler, diğer kara memelileri gibi, istem dışı nefes alırız: yani biz nefes alıp almama kararı vermeyiz, bedenimiz otomatik olarak havayı içine alır. Yunuslar ve balinalar ise bulundukları su altı ortamından ötürü bilinçli nefes alırlar. Fiilen ne zaman nefes almaları gerektiği konusunda karar vermek durumundadırlar. Sonuç olarak, nefes almaları için de bilinçlerinin açık olması gerekir. Bu durum bir problem yaratır, çünkü memelilerin beyinlerinin doğru bir biçimde çalışabilmesi için, beynin zaman zaman bilinçsiz hale geçmesi yani uyuması gerekir.

  balinalar-nasil-uyu-r.jpeg

  Balinalar nerede uyurlar sorusunun cevabı ise şöyledir;Okyanus yüzeyine yakın yerlerde uyurlar gerektiğinde nefes almak için su yüzeyine çıkabilsinler diye.