Banyo Yapma ve Giyecek Temizliği

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 28 Mart 2014 başlatılmıştır.

  1. Elif

    Elif Yönetici Admin

    Deri, vücudun dış etkilerden korunmasını ve mikroorganizmaların vücuda girmesini engelleyen organdır. Derideki gözeneklerden metabolizma atıkları ve bir miktar su terleme yoluyla atılır. Terleme aynı zamanda vücut sıcaklığının ayarlanmasını sağlar. Deri altındaki yağ bezlerinden salgılanarak deri yüzeyine çıkan yağlar zamanla toz vb. maddelerle birleşerek bir kir tabakası oluşturur. Deride bulunan gözeneklerin kir ve deri kalıntılarıyla tıkanması, derinin görevlerini tam olarak yapamamasına neden olur. Ayrıca kirler, mikroorganizmaların üremesi için uygun ortam oluşturur. Terli vücut bölgelerinde uygun ortam bularak çoğalan bakteriler, vücutta hoşa gitmeyen kokulara neden olabilir. Özellikle ter bezleri ve kıl köklerinin yoğun olduğu bölgelerde daha fazla koku meydana gelebilir. Banyo yapma ve giyecek temizliğine dikkat edilmesi, vücut kokularını da önlemektedir.

    Deri sağlığının korunması ve vücuda mikroorganizmaların girişinin engellenmesi için deri temizliği çok önemlidir. Deri mümkünse her gün, değilse haftada en az iki kez banyo yapılarak temizlenmelidir. Banyo suyunun sıcaklığı ortalaması 33-38 °C olmalıdır. Sabunlanmış sünger veya lifle deri ovularak yıkanmalı, durulanmalı ve kurulanmalıdır. Banyo sonucunda deri; kir, yağ, ter ve mikroorganizmalardan arınmış olur. Tüm kişisel temizlik malzemelerinde olduğu gibi banyo malzemelerinin kullanımı da kişiye özel olmalıdır. Evde yıkanırken küveti suyla doldurup içine girmek yerine duş altında ya da su dökerek yıkanmak daha sağlıklıdır. Banyolar ve kullanılan suyun temizliği de dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Banyo yapılarak vücut temizlendiği gibi, ruhsal açıdan da rahatlık, canlılık hissedilir ve dinlenme sağlanır. Bunun nedeni, derideki gözeneklerin açılması ve kan dolaşımının hızlanmasıdır.
    Giysilerimizin temiz olması da kişisel temizliğimizin bir parçasıdır. Temiz giysilerin vücut temizliği yapıldıktan sonra giyilmesine dikkat edilmelidir. Benzer şekilde, aynı giysinin temizlenmeden tekrar kullanılması da beden temizliği yapılsa bile giysilere sinen ter kokusunun kalıcı olmasına neden olur.