Bartın Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Elif tarafından 22 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Bartın Tarihi ve Doğal Güzellikleri Nelerdir?

  Bartın, temiz denizi koyları ve doğayla bütünleşen güzellikleriyle en güzide şehirlerden biridir..Harika kumsallara sahip kıyı şeridi turizminin en ilgi çekici yerleri arasında bulunuyor. Amasra Plajı'da tatilcilerin tercih ettiği bir mekan.Ayrıca İnkumu tatil beldesi, Güzelcehisar sahilleri ve Mogada Plajı da deniz turizmine katkı sağlıyor. Tarihiyle turistlerin ilgisini çeken başka yerleden biri de Gaius Julius Aguilla tarafından Milattan sonra 41-54'de yaptırılan Kuşkayası Yol Anıtıdır. Bunlardan başka çevrede iki kilise,kale, Bedesten ve inziva mağarası, antik şehirde bulunmaktadır. Kentte görülmeye değer doğal güzelliklerin yanı sıra farklı tekniklerle kayalara oyulan kral heykeli ve Roma Hakimiyet Kartalı ile iki kitabe, var. Amasra, sağladığı rahat ortam sayesinde Türkiye'nin ve dünyanın birçok yerinden ziyaretçi akına uğruyor. Bunun yanı sıra günübirlik ve hafta sonu turlarına da elverişli olması yakında bulunanların en fazla tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Bartın'da, ayrıca ahşap evler dikkat çekiyor. Safranboludaki evler gibi yapılara sahip kentin gezilebilecek yerleri arasında bulunuyor. Bartın'a yolunuz düşerse Tarihi Kemal Samancıoğlu Konağı'ndaki Kent Müzesini mutlaka ziyaret edin.
  Bartın'ın Görülmeye değer tarihi eserleri ve doğal güzellikleri eşsiz bir şekilde birbirini tamamlıyor.Bu arada Ulukaya Şelalesi'ni de görmeden dönmeyin.
  Ulu Yaylada bulunan göletin içerisinden yer altı nehirlerinin geçtiği bir mağara ve çeşitli sporlara uygun yamaçlar bulunmaktadır. Buraların görmeden dönülmeyecek yerler arasında olduğu belirtiliyor.
  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/bartin-24585.png]bartin-24585[/IMGALT]