Basel Şehri İle İlgili Bilgi

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Basel Şehri Hakkında Bilgi

  Basel (Almanca: Basel, Fransızca: Bâle, İtalyanca: Basilea) Basel, İsviçre’nin kuzeybatısında bulunan bir sınır şehridir. Basel şehri “Basel Stadt” (basel ştad) Kantonu’nun başkentidir. 170 00 civarındaki insanın yaşadığı şehir İsviçre’nin Zürih ve Cenevre’den sonraki nüfus sıralamasında en büyük üçüncü şehridir. Basel şehir sınırları bakımından Almanya ve Fransa`ya komşudur. Günlük olarak Basel`e giriş yapan yaklaşık 100.000 kişinin içinde Almanya ve Fransadan bu şehre çalışmak için gelenler önemli yer tutmaktadır.
  İçerisinden Ren Nerhi geçmektedir ve Nehir Baseli Büyük ve Küçük Basel olmak üzere ikiye ayırır. Şehrin iki tarafını bir birine bağlayan 5 tane köprü vardır. Bu köprülerin tam orta bölümünde bulunan Rheinbrücke (Ren köprüsü) 1225 senesinde yapımına başlanmış olup 1244′te insanların kullanımına açılmış ve birçok süreçten ve değişikliklerden geçerek günümüzdeki halini almıştır


  Basel kimya endüstrisi için oldukça önemli bir merkezdir. Dünyanın en büyük kimya ve ilaç şirketlerinden olan Novartis ve Hoffmann-La Roche’un merkezleri Basel kentinde bulunmaktadır.


  Basel Şehrinde Turizm ve Gezilecek Yerler
  Basel dünya çapında tanınmış bir çok uluslararası fuara ve organizasyona ev sahipligi yapmaktadır. Dünya çapında kendi alanında en büyük diye bilinen Basel Art ve Schmuckmesse fuarları zamanında otellerdeki doluluk oranı %100 civarına çıkar. Kültür ve sanat açısından oldukça yogunluk oranı yüksek bir şehir olarak bilinen Basel ve civarında 40 tane kadar müze bulunmaktadır.Uzun yıllardır insanlığın hizmetinde olan en eski müze “Kunstmuseum” Sanat müzesi, ilk defa yapilan “Schaulager” ve “Foundation Beyeler” gibi önemli sanat mekanlari bu sehirde bulunuyorlar.
  Ekonomik olarak paranın ve refahın ülkesi olarak nitelendirilen İsviçre`ninde kisi basina düşen geliri 115.000 Isvicre Frangi civari olan miktarıyla en zengin şehridir.