Basir Kelimesinin Anlamı

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve webkolik tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Rabbimizin güzel isimlerinden biri de aynı kökten gelen Basir'dir. Her şeyi gören, en iyi gören, mutlak olarak gören demektir. Onun görmesinin önünde hiç bir engel yoktur. Onun görmesi için, ışık, cisim (yani cismin boyutları) ve mesafeye ihtiyaç yoktur.
  Bu sıfat bir kaç ayette Semi (her şeyi işiten) sıfatı ile birlikte geçmektedir. O, her şeyden haberdar dır, her şeyi görmektedir. Hiç bir şey O'nun bilgisinin ve görmesinin dışında kalmaz.


  ... Dünya ve ahiret sevabı Allah’ın katındadır. Şüphesiz O, Semi’ (her şeyi işitir), Basír'dir (her şeyi görür).” (Nisa: 4/134)

  ‘Basir’, kelimesi ayrıca; sezen, gözüyle gören, bir belge sayesinde idrak eden, ibret gözüyle bakan gibi anlamlara da gelmektedir.

  Buradan hareketle diyebiliriz ki ‘basiret’, sözlük anlamı bakımından, görebilme, doğru ve ölçülü görme, kavrama ve anlama, idrak etmedir. Kavram olarak da; duyular üstü bir görmedir. Bu bir anlamda kalbin görmesi ya da kalbin bir şeyi idrak edip anlamasıdır. Baştaki göz fizik şartları hazır olduğu zaman (ışık, görme duyusu, boyut ve mesafe) cisimleri ve eşyayı görür. Kalp ise bu fizik şartlara bağlı görmenin ötesinde, Allah’tan kaynaklanan bir kabiliyetle eşyanın ötesini anlayabilme, sonsuza uzanabilmek yeteneğine sahip.