Basit yaralanmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 10 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Günlük hayatta birçok basit yaralanmalara rastlarız. Bu bazen elimizi kesmek, bazen yere düşüp dizimizi yaralamak gibi farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Yaranın durumuna göre kanamanın süresi ve şiddeti değişiklik gösterir. Yaranın etrafında oluşan açılma sonucunda mikropların vücuda girmesi daha da kolaylaşacaktır.

  BASİT YARALANMALARDA İLK YARDIM

  Yaraya ellerimizi temizledikten sonra müdahale etmeliyiz. Öncelikle yara çevresindeki yabancı maddeleri temizlememiz gerekmektedir. Bunlar cam parçaları taş, toprak gibi şeyler olabilir. Ancak yaraya büyük bir cisim saplanmışsa onu çekmeye çalışmamalıyız. Büyük ve tehlikeli cisimlerin hastanede çıkarılması gerekir. Yaranın etrafındaki yabancı maddeleri temizledikten sonra yaranın üzerini temiz bir sargı bezi ile sarmamız gerekir. Sardığımız yerin dışında kalan kısımları da suyla temizlemeliyiz. Burada sabunlu su kullanabiliriz ancak bu suyun yaraya ulaşmasını engellemeliyiz. Bundan sonra yara temizleyici ilaç ile yarayı temizlemeliyiz.

  Eğer yara hızla kanıyorsa hemen temiz bir bezle yaranın bastırılması ve kanın dışarı çıkmasının engellenmesi gerekir. Fazla kan kaybeden bir hasta şoka girebilir veya hayatını kaybedebilir. Bu nedenle bu tip durumlarda öncelikle kanı durdurmalıyız. Yarayı kapattıktan sonra hemen hastaneye gitmemiz gerekir. Yaraya müdahale etmeden önce ellerimizin temiz olmasına özen göstermeliyiz.