basketbol sahasının eni ve boyu kaç metredir

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Ceren tarafından 6 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Basketbol sahasının eni ve boyu kaç cm dir

  Basketbol,genellikle kapalı salonda oynanır. Dikdörtgen biçimindeki basketbol alanının tabanı sert tahtadan yapılır. Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte, Basketbol sahasının Boyu 26 metre Eni ise 14 m’dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında, orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur.

  Basketbol potasının çemberinin çapı 45 cm'dir.Saha içinde kalan kısmı sahanın 1 metre 20 cm içindedir.Çemberin yerden yüksekliği 3.05 cmdir.

  Basketbolda Pota, kenar çizgisinden 1,2 metre içeridedir ve Basketbol potasının ölçüleri 1,8 m x 1,2 m boyutlarında bir sac levhadır. Pota üzerinde, yerden 3,05 metre yükseklikte bir sepet vardır. Sepet, 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı, alt kısmı açık, beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm, ağırlığı 600-650 gram kadardır.
  basketbol saha.jpg
   
  Son düzenleme: 6 Kasım 2014