Basketbolcu olmak için yapılması gerekenler?

Konusu 'Spor Merkezi' forumundadır ve Deniz tarafından 6 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici


  Basketbolcu olmak için yapılması gerekenler?

  Basketbol her zaman uzunların sporu olarak bilinir, bu kesinlikle doğrudur, profesyonel olarak basketbol oynayacaksınız boyunuzun insanların yüzde 95’inden uzun olması gerekir.
  Basketbol ile amatör olarak ilgileniyorsanız bu yazı size daha iyi hitap edecektir.
  Basketbolda point guard(oyun kurucu), forvet, uzun forvet, pivot pozisyonları vardır.
  1 numara,2 numara,3 numara, 4 numara,5 numara olarak isimlendirilir, bu yazımıda tek pozisyona göre şunu yap bunu yap demeyeceğiz.
  Genel olarak nasıl daha iyi basketbol oynayacağınızı anlatacağız.
  Öncelikle iyi bir basketbolcu olmak istiyorsanız, kesinlikle güçlü olmalısınız, ikili mücadelelerde, ribaund mücadelelerinde kesinlikle yenilmemelisiniz, rakiplerinizden her zaman daha güçlü olmalısınız bunun için sürekli fitness antrenmanlı yapmalı, gücünüzü korumalısınız.
  Kondisyonunuz her zaman üst seviye olmalı, hem hücumda hem savunmada sürekli hareket halinde olduğunuz için çok iyi kondisyona sahip olmalısınız, rakiplerinizden bir adam öne çıkmak istiyorsanız çok güçlü bir kondisyonunuz olmalı.
  Pozisyon almak çok önemlidir, ribaund pozisyonunda box -out yapmayı unutmayın, kısa bir oyuncu da olsanız box out’la sizden çok daha uzun rakiplerinize karşı ribaund alabilirsiniz.

  Savunma yaparken kesinlikle uyumamalısınız, adam adama savunmada rakibinize geçilmemelisiniz, gözünüz sürekli topta olsun. Rakibe göre savunma yapın.

  Hızlı ayaklara sahip olun, hem savunmada hem hücumda rakibinizi geçmeniz çok önemlidir, bunu da ancak hızlı ayaklar ve iyi bir teknikle gerçekleştirebilirsiniz, hızlı ayaklar için çok çalışmalısınız.
  Şutunuzu geliştirin, uzun bir oyuncu da olsanız şut tehdidi çok önemlidir, iyi şut atmak için iyi bir şut tekniğinizin olması önemlidir, ayrıca çok sıkı şut antrenmanlı yapmalısınız, her yorucu idman sonrasında, en az yarım saat düzenli olarak şut antrenmanı yapın.
  Koşmayı sevin, hızlı hücumlara koşun, geriye hızlı koşun, basketbolda kısa mesafede hızlı olmak çok önemlidir, bunun için sıkı sprint antrenmanları yapın.
  Güçlü bileklere sahip olun, basketbolda yaşanan en ciddi sakatlıklar bilek burkulmaları, bilek bağlarının kopmasıdır, bilek sakatlığının önüne geçmek adına her antrenman öncesinde en az 15 dakika bilek güçlendirici egzersizler yapın.
  Sıkı ve güçlü vücut, bunun için sıkı body çalışın. Geniş omuzlar, sıkı vücut hem şutunuz hem savunmanız için önemlidir, geniş olursanız savunmayı daha rahat yaparsınız.
  Birebir de adam geçmeye çalışın, bunun için antrenmanlarda sık sık cross-over çalışmaları yapın, yapamıyorsanız hızlanmaya çalışın.
  Kısaca iyi bir basketbolcu olmak istiyorsanız sıkı çalışın, disiplinli çalışın.
  Unutmayın başarının, çalışmaktan önce geldiği tek yer sözlüktür.



  Hobilerinizi basketbol ile alakalı şeylere yöneltin. Bütün hobilerinizi böyle yapın demiyoruz ama antrenmanı terkettikten sonra basketboluda terketmeyin. Dediğimiz gibi mesela facebook’ a gireceksiniz. Facebookta takip ettiğiniz basketbol sayfaları olmalıdır. Orada paylaşılan videoları izlemeden yazıları okumadan geçmeyin. İnternete girdiğiniz anda takip ettiğiniz basketbol siteleri olmalıdır. Öncelikle basketbol eğitim siteleri sonrada basketbol haber siteleri olmalıdır.
  Örneğin bir basketbol videosu izlediniz. Buradan yeni bir adam geçme hareketi öğrenebilirsiniz. Bu hareketi çok iyi analiz edip gerekirse notlar alıp basketbol salonuna geçtikten sonra bunu yapabilmeye daha sonra pratikleştirmeye çalışmalısınız.

  Basketbol sitelerine girdiğiniz zaman sadece ilginizi çeken yazıları okumayın. Özellikle antrenörlerin köşe yazılarını okumanız, basketbola bakış açınızı ve basketbol ufkunuzu genişletecektir.
  Evdeyseniz topsuz çalışmalar yapabilirsiniz. Bu açıdan bir çok topsuz basketbol çalışması mevcuttur. Örneğin pivot hareketlerini evde topsuz bi şekilde çalışabilirsiniz. Yada bir sıçrama programını evde uygulayabilirsiniz.
  Büyük basketbolcuların hayatlarını okuyun. Basketbol felsefelerini inceleyin. Bu noktalardan basketbol adına birçok şey öğreneceksiniz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 2 Nisan 2015