Basketbolda Saniye Kuralları Hakkında Bilgi

Konusu 'Hakkında bilgi' forumundadır ve Nehir tarafından 31 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Basketbolda Saniye Kuralları Nelerdir

  Basketbolda 8 saniye kuralı: Basketbolda profesyonel takımların nadir hata yaptıkları,alt yapı takımlarının ise zaman zaman hata yaptıkları kuraldır.Bu kural top kendi potanızın altından oyuna sokulduktan ve süre başladıktan sonra oyuncuların topu kendi yarı sahalarından diğer yarı sahaya geçirmeleri için tanınan süredir sekiz saniye.Eğer top sekiz saniye içerisinde rakip yarı sahaya sokulmazsa 8 saniye ihlali olur ve top karşı takıma geçer.

  Basketbolda 5 saniye kuralı: Topu kenardan oyuna sokmak için oyuncunun 5 saniye süresi vardır

  Basketbolda 3 saniye kuralı: Basketbol tıpkı teknoloji gibi devamlı değişen bir oyundur. Sürekli yeni kurallar gelir, eski kurallar kalkar, kuralların bazı yerlerinde değişiklik yapılır vs. İşte 3 saniye kuralı da bu yeni eklenne kurallardandır. Aslında pek yeni sayılmaz ama.

  Bu kural pek çoklarına göre NBA'in gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından biri olarak tabir edilen Wilt Chamberlain nedeniyle konulmuştur.Onun sürekli olarak çember altındaki boyalı alanda durup kendine avantaj sağlaması bu kuralın konulmasının en büyük sebeplerindendir.

  Gelelim kurala..Bu kural pota altındaki boyalı alanda bir oyuncunun 3 saniyeden fazla durmaması gerektiğini açıklar ve böyle bir ihlallin tespiti halinde hakem topu diğer takıma verir.Tabi bu kuralın en çok tartışılan yönü de uygulamasıdır. Çoğu maçta hakemler bu kuralı pek kullanmaz. Çünkü o anda sahadaki 10 oyuncuyu birden takip etmek hatta boyalı alanda bir oyuncunun ne kadar süre kaldığını anlamak çok güçtür. Bundan dolayı hakemler bu kuralı ancak önünde bir ihlal olursa uygular.

  Basketbolda 24 saniye kuralı: 24 saniyenin başa alınmasını gerektiren durumlarda takımın topu kendi geri sahasından oyuna sokması gerekiyorsa, eskiden olduğu gibi 24 saniye başa alınacak. Eğer takımın topu ön sahadan sokması gerektiğinde;
  - Kalan süre 14 saniye veya 14 saniyeden fazla ise, 24 saniye eskiden olduğu gibi kaldığı yerden devam ettirilecek.
  - Eğer kalan süre 13 saniye veya 13 saniyeden az ise, 24 saniye 14 saniyeye getirilecektir.