Bayram Namazı Nedir?

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve webkolik tarafından 16 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Bayram Namazı Kısaca Nedir?

  Bayram namazı, biri Ramazan Bayramı, diğeri Kurban Bayramında senede iki defa kılınan iki rekatlık bir namzadır. Hanefî mezhebine göre, Cuma namazı kılmak farz olan kimselere bu namazı kılması vacip olur. Bayram namazının sıhhatinin şartı, hutbe hariç, Cuma namazının şartları gibidir. Bu namazda hutbe sünneti farklıdır.

  Bayram namazı, bayramın birinci günü güneşin bir veya iki mızrak boyu yükselmesinden zeval vaktine kadar olan süreçte kılanan namazdır. Hicretin ikinci yılında kılınmaya başlandı. Bayram namazı kitap, sünnet ve İcma ile sabittir. Bayram namazı vaciptir. Şafiilere göre sünnettir.

  Cuma namazının sahih olması için gerekli şartlar bayram namazının sıhhati içinde geçerlidir. Ancak cuma namazı için hutbe okumak farz, bayram namazı için sünnetir.

  ”Rabbin için , namaz kıl ve kurban kes” Kevser 2 mealindeki ayet-i kerime ile Peygamber Efendimizin (a.s) devamlı kılması ve kıldırması bayram namazının vacip olmasının delilidir.

  Bayram namazı kendine cuma namazı farz olan herkese vaciptir. Şafiilere göre bayram namazını kılmak mukim, yolcu, erkek ve kadın; herkes için sünnettir.