Bazal Metabolizma Nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 18 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Bazal Metabolizma

  Bazal metabolizma, hemen hemen tüm canlılarda görülen bir durumdur. Kısa bir şekilde bazal metabolizmanın ne olduğuna değinecek olursak bu durumun canlıların uyumaları sırasında vücuttaki sindirim olayının gerçekleşmesi olarak söyleyebiliriz. Bazal metabolizma, insanlarda her ne kadar hızlı olursa kişinin sağlığı için o kadar iyidir. Bu nedenle birçok kişi bazal metabolizmasını hızlandırmak için uğraşlar vermektedir. Bazal metabolizma, her insanda farklılıklar gösterir. Çünkü bu durum bazı insanlarda son derece hızlı olurken bazı insanlarda son derece az olur. Bu farklılık ise direk olarak insanlarda genetik yapıya bağlıdır. Bu nedenle bazal metabolizması hızlı olan insanların ailesinde de bu durum aynıdır. Yani bazal metabolizmanın genetik olarak kalıtsallığı bulunur. Bazı insanlarda da bazal metabolizma hormonal özelliklere bağlı olarak değişmektedir. Bilindiği gibi insanlarda metabolizmanın hızlanmasına ve yavaşlamasına yardımcı olan en önemli etken hormonlardır. Eğer sizlerde bazal metabolizmanızı arttırmak istiyorsanız bu hormonların salgılanmasını arttırabilirsiniz. Bazal metabolizmanın hızını etkileyen bir diğer etken ise kişinin boyu, kilosu ve yaşıdır. Hatta birçok uzman doktor kişilerin bazal metabolizmasını hesaplarken kişinin hormon miktarını, boyunu-kilosunu, genetik özelliklerini dikkate alarak hesaplamalar yapar.

  Bazal metabolizma nasıl hızlandırılır?
  • Bazal metabolizmanın hızlandırılması için yapılabilecek en önemli şey, uykuya yakın zamanlarda aşırı yemek yemekten kaçınmaktır. Bazı insanlar uyumadan önce yemek yiyerek bu şekilde uyurlar. Bu durumlarda bazal metabolizma son derece zorlanarak yavaşlar. Bunun için uyumadan en az 3 saat öncesine kadar yiyeceklerden uzak durmalısınız.
  • Bazal metabolizmanın hızlanması için yapılabilecek bir diğer şey ise vücuttaki kas kitlesinin arttırılmasıdır. Vücuttaki kas miktarının artması ve kişilerin bol bol sor yapması, uyku sırasında salgılanan hormonları etkileyerek bazal metabolizmayı hızlandırır.
  • İnsanlarda bazal metabolizma, dengeli beslenmeye bağlı olarak da değişir. Bunun için günde en fazla üç öğün en az iki öğün yemek yemelisiniz. Yediğiniz yemeklerin zamanını da iyi ayarlamalısınız. Aksi durumlarda olumsuz bir şekilde bazal metabolizma çalışacaktır.
  • Aşır alkol ve aşırı sigara canlılarda bazal metabolizmayı olumsuz bir şekilde etkiler. Aşırı alkol, direk olarak beyin sinyallerinin bozulmasına ve hormonal dengenin bozulmasına neden olacaktır.
  Bazal metabolizma, bazen vücut dışı etkenlere bağlı olarak hızlanıp yavaşlayabilir. Bu durumlardan biri de mevsimlerdir. Genellikle soğuk havalarda insanlarda bazal metabolizma daha da hızlanır. Bu nedenle her canlıda kış aylarında bazal metabolizma biraz daha fazla olur. Buna bağlı olarak yapılan araştırmalarda sıcak kuşaklarda yaşayan insanlarda bazal metabolizma hızı yüzde yirmi daha düşük olur. Bunun yanı sıra insanlarda ruhsal durum da bazal metabolizmaya etki edebilir. Sürekli olarak stres altında olan insanlarda ya da sürekli olarak korku altında olan insanlarda bazal metabolizma daha yavaş olur.

  Bazal metabolizmanın yavaş olması hastalık mıdır?
  Bazal metabolizma, aşırı yavaş olduğunda kesinlikle bir hastalık olarak algılanmamalıdır. Bu durum bir hastalık değildir fakat bu duruma neden olan bir hastalık kişilerde meydana gelebilir. Bunun için bazal metabolizma çok yavaş ise kesinlikle kişinin detaylı bir muayene olması gerekir. Bu gibi durumlarda yukarıda belirttiğimiz gibi bazal metabolizmayı hızlandıracak durumları dikkate alabilirsiniz.