Bebeğin Giyimi Nasıl Olmalı

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 24 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Yenidoğan bebeğin giyimi nasıl olmalıdır?

  Bebek için en uygun ortam ısının 22-26 derece arasında olduğunu belirten uzman doktorlar, bu aralığa dikkat edildiği sürece bebeğin kat kat giydirilmesine gerek olmadığını ifade ediyor. Bu sıcaklığın altında olan serin ortamlarda ise bebeğin sıkmayacak, çok terletmeyecek şekilde birkaç kat giydirilebileceği öneriliyor.

  Bebeğinize kıyafet seçerken çok detaylı araştırmalar yapmanıza gerek yok. Çünkü uzmanların da önerdiği birkaç maddeyi bilmek bebeğiniz için ne tür kıyafetler seçebileceğiniz konuusnda size gerekli bilgiyi veriyor. Önerilen türler çok sıkı ya da geniş olmayan, fermuarlı ya da tulum şeklinde kolay giydirilebilen, tercihen pamuklu, cildin hava almasını sağlayan kıyafetler olarak sıralanıyor.

  Uzmanlar bebek ciltleri hassas olduğundan naylon, sentetik karışımlı kumaşların tercih edilmemesi gerektiği, bu tarz kıyafetlere cildin alerjik reaksiyon verebileceği konusunda anne babaları uyarıyor. Bebek kıyafetlerinin malzemesinin organik olması da daha sağlıklı bir seçim. Kanserojen maddeler içerebildiği için Çin malı ürünlerden uzak durulmalı. Bebek kıyafetleri ayrıca teri çekebilecek pamuklu ürünlerden olmalı. Alttan çıt çıtlı badiler de hem bebeğin bezinin kaymasını engeller hem belinin açılmamasını sağlar.

  Kıyafet seçiminin her anne için önemli bir konu olduğunu dile getiren uzman doktorlar, bebeklerin 2-3 aylık olana kadar çevrelerindeki ısı değişikliğinden çabuk etkilendiklerini ve bu yüzden açık kapı ve camlardan hava akımı olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.