Bebeğinizin giysileri ve Temizliği Nasıl Olmalı?

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 7 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Bebeğinizin giysileri ve Temizliği Nasıl Olmalıdır?

  Kıyafetleri aldığı gibi yıkamadan bebeğine giydiren anneler kadar, aşırı derecede steril olması için ömrünü tüketen anneler de var.Peki bu iki ucun ortasını tutturmak zor mu?

  Anne olmak pek çok sorumluluğu da beraberinde getirir.Hele yeni anne olmuş biri için bebekle beraber yeni bir hayata alışmak,yeni bir düzen kurmak zaman alan bir süreç.Kimi anneler bu süreci keyifle atlatırken kimileri de son derece yorucu bir serüvene dönüştürüyor.Okudukları, gördükleri,duydukları birbirinden farklı olan annelerin doğruları da birbirinden farklı oluyor.Örneğin bazı anneler sıcak ortamın çocuğu hasta edebileceğini düşünürken,bazı da bebeğini ya da bebek odasını olabildiğince sıcak tutmaya çalışıyor.Pek çok unsur gibi bebek giysileri de annelerin farklı tutum geliştirdikleri konulardan biri.Kimi pazardan aldığı elbiseyi keyifle giydirirken, diğeri de belirlediği birkaç markanın ürünleri dışında kıyafet almayı tercih etmiyor.
  Bir uzman gözüyle konuyla değerlendirmek gerekirse; bebek büyütürken özen ve dikkatin önemli olduğunu fakat bunun dozunun iyi ayarlanması gerekir.

  BEBEĞİN ÇAMAŞIRLARINI AYRI YIKAMAK DOĞRU BİR DAVRANIŞ


  Çoğu anne bebeklerinin eşyalarını yetişkinlerinkinden ayrı yıkar.Hatta bebek daha doğmadan ekolojik deterjanlar ya da sabun tozları evdeki yerini alır.Kimileri buna gerek olmadığını bununda bir hijyen takıntısı olduğunu savunur.Fakat bu bir takıntı değil gereklilik.Uzmanların da ifade ettiği gibi yetişkinlerin eşyaları bebeğinkinden daha kirlidir ve kullanılan deterjanlar faklıdır hatta kimi zaman ağartıcılar, renk koruyucular gibi farklı kimyasal ürünler de kullanılır. Bebek eşyalarının bu kimyasallarla temas etmemesi gerektiğinden çamaşırların ayrı yıkanması ve deterjan olarak ekolojik ürünler ya da sabun tozları kullanılması doğru olan davranıştır.Ayrıca kıyafetlerin iyice durulanmasına da dikkat edilmelidir.

  Yeni doğan bebeklerin yemesi, içmesi, giysilerinin temizliği vs. hassasiyet gerektiriyor.Ancak bebeğin uzun vadede aşırı titizlikle korunmaya çalışılması doğru değil.Bağışıklık sisteminin gelişmemesine neden olan bu yaklaşımdan bebek büyüdükçe yavaş yavaş vazgeçmek gerekiyor.