Bebeğinizin Zekasını Geliştirin

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 1 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Bebeğinizin Zekasını Arttıran Öneriler

  Bebeğinizle konuşun. Çocuklarınızla konuşmak ve dinlemek en önemli davranışlardandır. Çünkü konuşmazsanız düzgin konuşmayı beceremez. Onu dinlemezseniz de beyni pratik yapamaz. Dolayısıyla çocuklar iletişim kurmayı bilemez. Konuşun, sizinle iletişim kurmaya yaşamının her döneminde ihtiyacı olacak! Araştırmalara göre, bebeğinizle konuşma şekliniz diğerlerinden farklıdır ve bebeğiniz de konuşmayı sizin sözlerinizden öğrenir. Beyin gelişimine sizin anne şefkati dolu sözleriniz faydalıdır.

  [​IMG]

  Çocuğunuz konuşurken bütün dikkatinizi vermelisiniz. Hatta gerekirse diz çöküp göz kontağı kurun yeyter ki sırtınızı dönmeyin.
  Bebeğinize Şarkılar söyleyin. Çocuğunuza şarkı söyler gülerseniz daha erken konuşur.
  Ona nesneleri anlatın. Bazı nesneleri adlandırıp tarif edin, başka nesnelerle karşılaştırın ve ne işe yaradıklarını açıklayın. Bakın o zaman sizi nasıl pür dikkat dinleyecektir.

  Bebeğinize kitap okuyun. Okumak, dilini öğrenmesini sağlar ayrıca algılarını, dikkatini artırır. Bu yüzden çocuğunuzu uyuturken mutlaka ona okuyun. (ilerde o da size okuyacaktır : )

  İlgisini çekmeye başladığında harflerin şekillerini gösterin.Böylece çocuğunuz okumayı 3 yaşından itibaren öğrenebilir.

  Klasik müziğin bebeğe daha parlak bir zeka sağladığı bilinmektedir. Çocuğunuza müzik çalın. Müzik onun duygusal gelişimini de zenginleştirecektir.Uyuturken bebeğinize şarkı söyleyin. Bu hem bebeğin daha rahat uyumasını, hem de tekrar ile kelime hazinesini geliştirecektir.

  Müzik eşliğinde bazı şeyleri de öğretin. Melodiler çocuğun konsantre olmasına ve kelimeleri hatırlamasına yardımcı olur.
  Ayrıca sevdiği müziği seçmesinede izin verin.Davullar, ziller kullanarak gürültü çıkarmasına katlanın.

  Çocuklarınızın boya kalemleri ve oyun hamurları ile vakit geçirmesine engel olmayın. Bırakın boyasın. Çünkü el becerilerini artırmasını sağlayacak ve sanatsal birbiçimde kendisini ifade etmesine yardımcı olur.Yaptığı bir çalışmayı beğenin, iltifat edin.

  Çocuğunuzun sanatsal faaliyetler de bulunması için evde malzemeler bulundurun.

  Ona sayıları melodik bir şekilde öğretin.Büyük küçük gibi kavramlardan bahsedin.

  Oyuncaklar yardımıyla sayıları öğretin. Bazı şeyleri parçalara ayırarak sayıları öğretin. Örneğin yiyecekleri küçük parçalara bölün ve birlikte sayın.
  [/COLOR]