Bebek Bakımının Püf Noktaları

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 26 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  bebek Bakımında önemli Püf Noktaları

  Bebek büyütürken size kolaylık sağlayacak bir kaç öneri...

  [​IMG]

  Giyim oyunun yarısıdır

  Çocuğun iyi giyinmesi, kıyafetlerinin güzel görünmesi, başkaları tarafından beğenilmesi elbetteki çok güzeldir. Ancak burada asıl önemli olan, çocuğunuzun oyun oynamasına da müsait bir kıyafet giymiş olmasıdır.

  Cepli, ağır, hantal ve kemerli giysiler onun hareket alanını kısıtlayacağı gibi aynı zamanda kaza ve yaralanmaların da önünü açabilir. Bu nedenle düştüğünde onu koruyabilecek, belinin açılmasını engelleyecek, güvenli ve rahat kıyafetleri tercih ediniz.

  Çocuğunuzu yaşına göre olan yerlere götürün


  Çocuğunuz kendi boyuna ve yeteneklerine uygun olmamasına rağmen kendisinden büyük diğer çocukların bulunduğu oyun alanlarına gitmek isteyebilir.

  Ancak oyun alanındaki oyuncaklar onun yeteneklerine ve yetkinliğine uygun değilse bu hem onu huzursuz ve mutsuz edecek hem de büyük çocuklar için yapılmış oyuncaklar onun güvenliği açısından tehlike yaratacaktır.

  Basit oyun her zaman en iyisidir


  Çocuklar için her ne kadar renkli, sesli, gürültülü oyuncaklar yapılmış olursa olsun, bazen onlar için en iyi aktivite basit oyunlardır.

  Suyla dolu bir kova, boş bir kutuya konulacak küçük oyuncaklar onu tahmin ettiğinizden çok daha fazla eğlendirebilir. Örneğin mandalları mandal sepetine koyup çıkararak çok uzun vakit geçirebilir. Uygulaması ve oynaması zor oyunlardan ziyade basit olanları tercih edin.

  Onu mutlaka takdir edin

  Çocuğunuz ya da bebeğiniz o güne kadar yapmadığı yeni bir şeyi yaptığında onu hakkını verecek şekilde takdir ettiğinizden emin olun.

  Bunu yaparken sadece kendisini değil, yaptığı işi de övün. Böylelikle onun aklından geçenleri hayata geçirebileceği konusunda yaratıcılığını artırmış olursunuz.

  Ayrılığı dramatik hale getirmeyin

  Çocuğunuzdan ayrılmak hem sizin hem de onun için zordur. Ancak uzayan ayrılık merasimleri bunu daha da zor hale getirebilir.

  Bunun bir rutin olduğunu ve alışması gerektiğini mutlaka anlatın. Ondan kaçmak yerine gitmeniz gerektiğini ve sonra geri geleceğinizi hatırlatın.

  Gerekirse ona dönene kadar saklaması için küçük bir eşya verin ve Bunu sakla, döndüğümde senden geri alacağım deyin. Böylece sizin döneceğinizi ve onu terk etmediğinizi anlatmış olursunuz. Evden çıkarken onu öpün ve fazla uzatmadan çıkın. Ancak kaçıyormuşçasına panik içinde değil...

  Doktor ziyaretlerine sabah gidin

  Yeni doğan bir bebekle her ay yapılan doktor ziyaretleri yeni anneler için heyecan veridir. Bebeğim kaç kilo aldı, boyu kaç cm oldu, her şey yolunda mı endişelerini taşıyarak bir ay boyunca bir sonraki kontrolü beklerler.

  Doktor ziyaretlerini bebeğinizin uyku ve beslenme saatlerine göre ayarlamaya çalışıyor olabilirsiniz. Ancak verimli bir doktor ziyareti için doktorunuzun günün hangi saatinde daha dikkatli olacağını, size ne zaman daha çok özen gösterebileceğini de hesaba katmanızda fayda var.

  Çocuk üzerinde ne kadar baskı yaratırsanız, düzene girmesini o kadar geciktirebilirsiniz. Tuvaletini kaçırdığında ona mutlaka yapıcı davranmalısınız. Sonuna kadar anlayışlı ve destekleyici olduğunuzu ona hissettirmeye çalışın.

  Kendinizi eve hapsetmeyin

  Çocuğunuza bakmak dünyanın en kutsal işidir, doğru. Ancak bunca yıl boyunca dışarıda olmuş, sosyalleşmiş bir insan olarak kendi ihtiyaçlarınızı da gözardı etmeyin. Eğer evde size yardımcı olacak biri olmadan bebeğinize bakıyorsanız, mutlaka sizin durumunuzdaki anneler ile bir sosyalleşme fırsatı yaratın.

  Bunu yapan mailing grupları veya sosyal medya grupları var. Bunları takip edin, bir parçası olmaya çalışın. Ayrıca haftada birkaç kez mutlaka çocuklarınız olmadan dışarı çıkın, arkadaşlarınız ile bir araya gelin.

  Sıcak aylarda bebeğinizi parka götürdüğünüzde oradaki annelerle sosyalleşme şansı da bulabilirsiniz. Ancak bebeğiniz için en iyisi, onun mutlu bir annesinin olmasıdır.