Bebek Çamaşırları Nasıl Yıkanır?

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 7 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Çoğu anne bebek daha doğmadan ekolojik deterjanlar ve sabun tozları evdeki yerini alır. Kimileri buna gerek olmadığını ve bunun da bir hijyen takıntısı olduğunu savunur. Fakat bu bir takıntı değil gereklilik.Uzmanların da ifade ettiği gibi yetişkinlerin eşyaları bebeğinkinden daha kirlidir ve kullanılan deterjanlar farklıdır hatta kimi zaman ağartıcılar, renk koruyucular gibi farklı kimyasal ürünler de kullanılır. Bebek eşyalarının bu kimyasallarla temas etmemesi gerektiğinden çamaşırların ayrı yıkanması ve deterjan olarak ekolojik ürünler ya da sabun tozları kullanılması doğru olan davranıştır. Ayrıca kıyafetlerin iyice durulanmasına da dikkat edilmelidir.

  Yeni doğan bebeklerin yemesi, içmesi, giysilerinin temizliği vs. hassasiyet gerektiriyor. Ancak bebeğin uzun vadede aşırı titizlikle korunmaya çalışılması doğru değil. Bağışıklık sisteminin gelişmemesine neden olan bu yaklaşımdan bebek büyüdükçe yavaş yavaş vazgeçmek gerekiyor.

  Temizlik özellikle bebeklerin ilk dönemleri için son derece mühim bir konu. Bebeklerin dokundukları birçok şeyi ağızlarına götürdükleri düşünülürse evde her şeyin her an temiz olması gerektiği kanısına varılabilir. Peki bu mümkün ve doğru mudur?

  Aslında burada da aslolan hijyen kurallarında abartıya kaçmamak. Bebeğinizin sık sık ağzına götürdüğü oyuncaklarının temizliğine dikkat edilmeli ve haftada en az bir kez bu oyuncaklar yıkanmalıdır. Çünkü bebekler kirli oyuncaklar ya da eşyalarla temasları sırasında mikrop kapabilirler. Bununla birlikte oyuncakların yıkanabilir özellikte olması gerekir. Odasının günlük havalandırması yapılmalı, kolay temizlenebilir yer döşemeleri seçilmeli ve oda çok fazla eşya ile doldurulmamalıdır. Bebeğin temas ettiği her yerin aşırı temiz olması ve temizlik esnasında kullanılan kimyasal ürünler bebek için alerjik hastalıkların kapısını aralamaktadır. Bunun bilinciyle hareket etmek zorunda olan anneler günlük temizliklerini yapmalı fakat ellerinde sürekli bir bez ile bebeğin dokunması muhtemel yerleri temizleyerek ömürlerini geçirmemelidirler. Bu hem bebeğin sağlığı hem de annenin psikolojisi açısından yararlı bir davranış olarak görülmemektedir.