Bebek giysileri nasıl yıkanmalı?

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 9 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Bebek kıyafetleri nasıl yıkanır?

  Bebeklerin cildi çok hassas olduğu için giysileri de ayrı bir özen ister.Çamaşır suyu gibi temizleyiciler kesinlikle kullanılmamalı.

  Bebeğin giysileri, erişkinlerin kıyafetleri ile birlikte yıkanmamalı, çamaşır suyu ile direkt temas etmemelidir.

  İşte Annelere ve anne adayların tavsiyeler:

  Bebek giysileri nasıl yıkanmalı?


  [​IMG]

  Bebeğinizin giysilerini yıkarken cildinin tahriş olmaması için çamaşır suyu veya buna benzer deterjanlarla giysileri yıkamamalısınız. Bebek cildinde uygunsuz deterjan kullanımına bağlı olarak kaşıntı, kızarıklık gibi yan etkiler oluşabileceği gibi ilerleyen dönemlerde alerjik kontakt dermatitler gelişebilir.


  Bebeğinizin yeni kıyafetlerinin önce yıkanması ve ardından da ütülenmesi gereklidir.

  Bebek giysileri çok iyi durulanmalıdır. Yıkanan giysileri mutlaka açık havada kurutulmalı ve ütülemelisiniz. Ütü hijyenik etkiyi artırır.


  Bebek cilt yapısı yetişkin cildinden farklı olduğu için kendi çamaşırlarınız için kullandığınız deterjanlar bebeğinizin cildine zarar verebilir. Bu nedenle bebek giysileri erişkin giysilerinden ayrı yıkanmalıdır.

  Bebek giysileri için özel üretilen deterjanlar veya sabun tozlarını tercih edin. Giysileri yıkamadan önce yıkama talimatının okunması ve ona göre yıkanması gereklidir. Sıvı deterjanlar daha kolay durulandığı için bunları tercih edebilirsiniz.

  Ayrıca yıkama sonrası bebeğinizin giysilerini güneş gören bir yerde kurutun. Güneş ışınları bazı bakterilerin yok olmasına yardım eder. Çamaşırları kuruduktan sonra serin ve kuru bir yere ya da çocuğunuzun dolabına kaldırın.

  Giysilerin marka etiketlerini çıkarırsanız bebeğinizin cildinin tahriş olmasını önlersiniz.