Bebeklerde İştahsızlık sebepleri nelerdir?

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Bahar tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Bebeklerde İştahsızlık nedenleri nelerdir?

  İştahsızlık, küçük çocuğu olan pek çok ailenin ortak sorunudur. Az yemek yediğini düşünen çocuğunun arkasından elinde kaşıkla koşan anne, sık rastlanan bir görüntüdür.

  0-2 yaş arasındaki iştahsızlık mutlaka dikkate alınmalıdır. İştahsızlık beyindeki bir sorun, mide, bağırsak veya hormonlardaki bir bozukluk veya çocuklarda sık rastlanan reflü gibi önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Nedeni tespit edildikten sonra mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

  ‘Benim çocuğum yemiyor ‘şikayeti ile uzmana başvuran ailelerin bebeklerinin bazıları kilosu ve yaşına göre normal olabilir ki bu da genellikle sağlıklı çocuk anlamına gelir. Çocuğa iştahsız tanısı doktor incelemesiyle konmalıdır.

  İştahsızlığın nedenleri

  Genel olarak organik ve psikolojik nedenler olarak 2 ye ayrılır. Organik nedenli iştahsızlık, bir hastalığın bulgusu olarak ortaya çıkar.

  Herhangi bir fiziksel problem olmadan görülen iştahsızlık ise psikolojik kökenli veya çocuğun beslenmesiyle ilgili yapılan uygulama hatalarından kaynaklanır. Önce iştahsızlığın temelinde ‘ organik bir neden var mı’ araştırması yapılmalıdır.

  Çünkü iştahsızlık beyindeki bir sorun, mide, bağırsak veya hormonlardaki bir bozukluk ya da çocuklarda sık rastlanan reflü kaynaklı olabilir.Özellikle 0-2 yaş arasındaki iştahsızlığın mutlaka nedeni tespit edilerek tedavi edilmesi gerekir.

  Çünkü 0-2 yaş arasında hayatın değeri kalanının temeli atılır ki bu dönemde vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ gibi vücudun temel ihtiyaçlarındaki temel alımın eksik olması erişkin döneme negatif olarak yansır.

  Çocuk check- up tarzı bir taramadan geçirildikten sonra çeşitli tehlikelerle iştahsızlığın belirli nedeni saptanmaya çalışır. Çıkan sonuçta organik bir sorun varsa bu yönde bir tedavi uygulanır. Organik neden bulamazsa psikolojik veya beslenme hatalarına bağlı nedeler araştırılır.