Bebeklere Ninni Neden Söylenir?

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Lavinia tarafından 10 Ekim 2012 başlatılmıştır.


 1. Neden bebeklere ninni söylenir

  Çocuklara neden ninni söylenir

  Annelerin bebeklerine ninni söylediğine çoğunuz şahit olmuşsunuzdur. Ninnilerin söylenmesinin nedeni bebeği yatıştırmak ve uyumasını sağlamaktır. Ninniler kuşaktan kuşağa geçmiştir ve yaratıcısı belli değildir. Anneler kimi türküleri ve konuşma parçalarını da ninni makamına uydurarak söylerler.
   

 2. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Cevap: Bebeklere Ninni Neden Söylenir?

  Bebekleri yatıştırmak ve uyumalarını sağlamak için yumuşak bir sesle söylenen ağır ve tekdüze şarkılara ninni denir.

  Bebeklerin uyuması için söylenen ninnilerin, annelerin ortak şarkısıdır. Kocaeli Üniversitesi''nin araştırmasına göre; İspanyolca 'nana', Fransızca 'nani', İtalyanca 'ninna', Slavca'da ''nina-nana'nın Türkçe'de ''nenni- ninni'' sözleri ile benzerlik gösterdiği açıklandı.

  Bir annenin bebeğini uyutmak için şarkı söyleyerek kucağında ya da beşiğinde sallaması çok eski zamanlardan beri süregelen bir alışkanlıktır.
  Ninnilerin dünyadaki kültürlerin hemen hepsinde yeri vardır. Nereden çıktığı belli olmayan ve kuşaktan kuşağa geçen ninnilerin müziğini ve sözlerini belirleyen kurallar yoktur.

  Anneler kimi türküleri ve konuşma parçalarını da ninni makamına uydurarak söylerler. Bunlar bebek için geleceğe yönelik iyi dilekler olabildiği gibi, yakınmalar hatta beddualar, yani kötülük dilekleri de olabilir. Ninnilerin en ilginç yanı doğaçlamaya açık bu özelliğidir.
  Ninni çoğu zaman annenin, çocuğu uyutmaya çalıştığı uzun süre boyunca kendi kendine, çocuğuyla ya da bir başkasıyla konuşması ve içini dökmesi biçiminde sürer gider.
  Genellikle dörtlüklerden oluşan ninnilerin son dizelerinde "e, e, e" gibi sözler yinelenir. Kimi zaman da "dandini dandini dastana" gibi anlamsız sözcükler yer alır.