Bebeklerin Ense Kalınlığı Kaç Olmalı

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Nehir tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. bebekte ense kalınlığı kaç olmalıdır

  İkili test iki bölümden oluşur.İlk yapılan bebeğin ense derisinin arkasındaki sıvı kısmın kalınlığının ölçümüdür.Bu Ense Kalınlığı ölçümü (NT:Nuchal Translucency) diye isimlendirilir.Bu test ile yapılan ikinci bir işlem ise anneden alınan kan ile gebelik hormonu olan B-hCG nin serbest kısmı (free B-hCG) ile PAPP-A (gebeliğe özgü plazma proteini-A) ölçümüdür.

  İkili test incelemesinde en büyük problem Ense Kalınlığı ölçümü standardizasyonudur. İki ayrı hekim değişik ölçebilir ve sonuçlar da değişik çıkabilmektedir. Bu testte insan faktörü (ölçümün doğruluğu) maalesef belirleyici olabilmektedir.

  Ultrasonografi ile gebeliğin 11-14 haftaları arasında bebeğin baş- popo mesafesinin (CRL) ölçüldüğü kesitte ense kalınlığının 3 milimetreden fazla olması artmış fetal ense kalınlığı olarak kabul edilir.

  11-13 hafta arasında baş-popo mesafesi 45-84 mm olmalı. Aksi halde down sendromu ve kalp tehlikesi baş gösterir.

  Ense kalınlığı ölçümü: 10-13. haftalar arasında fetusun anatomik organları ve büyüklüğü değerlendirilir. Ayrıca ultrasonla ense kalınlığı (Nuchal Translucency, NT) ölçülür. Ense kalınlığının uygun ölçümün yapılabilmesi için fetus son adet tarihine göre 11 ila 13 hafta 6 gün arasında ve baş-popo mesafesi 45- 84 mm arasında olmalıdır.

  Ense pilisinin kalınlığı, Trizomi 21 (Down sendromu, mongolizm), Trizomi 18 gibi kromozomal bozukluklarda ve bebeğin kalp gibi bazı organların problemlerinde artar. Bu artışın nedeni bebeğin ense bölgesindeki sıvı birikimidir (ödem) ve bunu ultrasonla yakalamak mümkündür. Normal olarak bebeğin ense kalınlığı, gebelik haftası ilerledikçe artar. Genel olarak 3 milimetrenin üstü patolojik kabul edilir ve bu durumda fetus özellikle Down sendromu açısından ileri değerlendirmeye alınır. Ense kalınlığı ölçümü, son yıllarda gebelik takiplerine girmiş bir yöntemdir, ama yapılması belirli bir deneyimi gerektirir.