Bel omurgasının görevleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Nehir tarafından 4 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Bel omurgasının görevi nedir

  Belimizde 5 adet omur bulunmaktadır. Omur ise omurgayı oluşturan her bir kemiğe verilen isimdir. Omurgada bulunan 5 adet bel omuru diğer omurlardan daha fazla yük taşımaktadırlar. Bu omurların diğer omurlardan fazla olarak üstlendiği görev ise daha fazla yük taşımaktır. Bel omurları da vücudun dik durmasına katkıda bulunur. Yine omur iliği koruyan yapının bir parçasıdır. Beldeki iç organlara ve kaburgalara bağlanma yeri oluşturur. İnsanın dengede kalmasını sağlar.


  Omurganın görevleri

  Omuriliği korur.
  Vücudun dik durmasını sağlar.
  Kaburga ve iç organlara bağlanma yerleri oluşturur.
  Gelişimini tamamlamış bir insanda omurga S şeklinde kıvrılabilen bir yapıdır. Bu eğrilik omurgaya yaylanma yeteneği ve dengede kolaylık sağlar.
  Omurga, insanda, 33-34 adet omurdan meydana gelmiştir. Bu omurlardan ilk 24 tânesi, birbirleriyle, omurlararası disk denilen kıkırdakların bulunduğu eklemler aracılığıyla bağlanmışlardır. Bu omurlar üç gruba ayrılır. Bunlar 7 boyun omuru, 12 sırt omuru ve 5 bel omurudur. Kalan 9-10 omurun ilk beşinin birleşmesiyle kuyruk sokumu kemiği, en altta bulunan küçük ve tam gelişmemiş 4-5 tâne omurun birleşmesinden de kuyruk kemiği meydana gelmiştir.