Berat Gecesi'nin Faziletleri

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 21 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  ''Ha;Mim; (Hidayet yollarını) iyice açıklayıcı Kitap (olan Kur'an-ı Kerim) a yemin olsun ki; Muhakkak biz O'nu (bereketi bol olan) mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz daima (kullarımızı önlerindeki tehlikelerden) uyarıcılar olduk. (O öyle bir gecedir ki, bu geceden gelecek senenin aynı gecesine kadar rızıklar, eceller, hacca gideceklerin yazımı, zelzeleler, yıldırımlar vb) her hikmetli iş nezdimizden bir emir ile o zaman ayrılır. Şüphesiz ki biz, Rabbin'den bir rahmet (eseri) olarak (peygamberler) gönderenleriz. Şüphe yok ki Allah'u Te'ala; (tüm işleri hakkıyla duyan) Semi'de, (yaratıkları tüm halleri dahil olmak üzere, bütün malumatı çok iyi bilen) Alim'de ancak O'dur! (Duhan suresi 1-6)

  Meali arzedilen ayeti kerimede geçen 'mübarek gecede'den maksat İkrime (Radıyallahuanh) ile müfessirlerden bir cemaate göre, Berat gecesidir. İbni Abbas (Radıyallahuanhuma) bu gece hakkında; Allahu Teala (ezelde takdir ettiği) bütün kaza (ve kaderler içerisinden bir sene boyunca olacak)ları Şa'ban'ın 15. Gecesinde kesin hükme bağlar, Ramazanın yirmiyedinci gecesinde ise bunların kaydını görevli meleklere teslm eder'' buyurmuştur. Bu görüşe göre Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfuzdan birinci kat semaya topluca indirilişi Beraat Gecesinde, Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'a indirilmeye başlaması ise Kadir gecesinde vaki olmuştur.

  Berat Kandili - Kandil Duası - Berat gecesi Fazileti ile alakalı Hadisi-i Şerifler

  Bu gecenin faziletine dair birçok Hadis-i Şerif mevcuttur. Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

  ''Beş gece vardır ki, pnlarda (şartlarına uygun olarak yapılan) dua reddolunmaz. Bunlar da Receb'in ilk gecesi, Şa'ban'ın 15. Gecesi (Beraat Gecesi), Cuma gecesi, Ramazan bayramı gecesi, Kurban bayramı gecesidir.''

  Bu geceleri ibadetle geçirmek, kendilerinde dua ve yalvarışı çok yapmak sünnettir. Selef-i Salihin ( geçmiş büyükler) kesinlikle bu gecelerde ibadeete devam etmişlerdir. (Feyzul kadir)

  Hz. Ali (radıyallahu anh)'dan rivayet edilen başka bir hadis-i şerifte Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

  ''Şa'banın yarı (onbeşinci) gecesi olunca,gecesini (ibadette) kıyamla geçirin,gününü de oruçlu geçirin. Şüphesi Allah'ı Tebarake ve Te'ala, o gece güneş batımında, en yakın semaya (inmekten,çıkmaktan, hareket ve intikalden münezzeh olarak, kendi Zat'ına yakışan bir inişle) iner de, fecrin doğuşuna (imsak oluncaya) kadar:
  'Bağışlanmak isteyen var mı, onu mağfiret edeyim! Rızık isteyen var mı ki onu rızıklandırayım! Belaya tutulan varmı ona afiyet vereyim Yok mu şöyle isteyen ! Yokmu böyle isteyen ! diye nida eder. Artık kim ne isterse, mutlaka ona muradı verilir. (İbni Mace İkametüs-salat 1388, Bayhaki Şu'abu'l-iman 3542)


  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/berat-kandili-2-22663.jpg] Berat Gecesi'nin Faziletleri [/IMGALT]