Berat Kandili İle İlgili Ayet ve Hadisler

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Yavuz tarafından 4 Temmuz 2012 başlatılmıştır.  1. Berat Kandili hakkında ayet ve hadisler

    Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde ; "Şüphesiz Allah Teâlâ Şaban ayının onbeşinci gecesi dünyaya en yakın olan semaya (keyfiyyeti bizce meçhul bir şekilde) iner ve Kelb kabilesinin koyunlarının kılları sayısından daha çok günahları (veya günah sahiplerini) bağışlar" (İbn Mâce, H. no: 1389).

    Cenabı Allah Duhân suresinin 1. Ha. Mim. 2. Apaçık olan Kitab'a andolsun ki, 3. Biz onu (Kur'an'ı) mübarek bir gecede indirdik. Kuşkusuz biz uyarıcıyızdır. 4. Her hikmetli işe o gecede hükmedilir. buyurarak gecenin önemini bildirmiştir. Bazı alimler ayetlerin kadir gecesi hakkında nazil olduğunu söylesede, İkrime gibi bazı sahabeler Berat gecesi hakkında olduğunu rivayet etmişleridir.

    Bütün senenin taksimatının yapılacağı hikmetli işlerin düzenleneceği bu gecede uyanık olmak ve taksimattan hayırlı bir şekilde yararlanmak için ibadet ile meşgul olmaya çalışmalıyız.
    [​IMG]