Besin Gruplarının Görevleri Nelerdir

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Elif tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Besin Gruplarının Görevleri Nedir?

  Besin Grupları, vücuda beslenme sırasında alınan gıdalardır. Bunlar vücudun büyümesi, hücrelerin çoğalması, yaraların onarılması, enerji üretilmesi ve organların çalışması için şatttır. Beslenme yoluyla alınan tüm gıdalar canlılık faaliyetlerimizi gerçekleştir. Kaynağına göre 2 çeşit besin gurubu vardır.
  Bitkisel ve Hayvansal Besinler de kendi aralarında çeşitli besin gruplarına ayrılır ve herbiri vücutta farklı görev alır. İşte başlıca besin grupları ve görevleri şöyle;

  İlk grup, enerji verici besinlerin hücrede yakılma sırasına göre ayrılır, bunlar sırasıyla Karbonhidratlar,Yağlar ve Proteinlerdir.

  İkinci grupta yer alanlar ise Enerji veren besinlerin hücrede enerji oluşturma sırasına göre sınıflandırılır, bunlar da: Yağlar, Proteinler ve Karbonhidratlar şeklindedir.

  Karbonhidratlar

  Günlük enerjinin çoğu bu gruptan sağlanır. Karbonhidratların, kanda glikoz şeklinde belirli miktarda bulunması, dokulara sürekli enerji sağlanması bakımından önemlidir. Yetişkin insan vücudundaki toplam karbonhidrat miktarı yüzde birin altındadır.

  Proteinler
  Hücrelerin asıl yapısını oluşturan bu grup, hücrelerin sürekliliği, büyüme ve gelişmesi için önemli bir besin kaynağıdır. Vücudun savunma sistemlerinin, vücut çalışmasını düzenleyen enzimlerin, bazı hormonların da esas yapıları proteindir. Vücutta enerji kaynağı olarak kullanılan protein, erişkin insan vücudunun ortalama yüzde 16’sını oluşturur.

  Mineraller
  minerallerin bir bölümü iskelet ve dişlerin yapı taşı olarak görev yapar. Diğer bir bölümü de vücut suyunun dengede tutulmasını sağlar. Bazı mineraller de enerji oluşumu ve oksijenin taşınması konularında görev üstlenir.

  Vitaminler
  Vitaminler, besinlerden alınan karbonhidrat, yağ ve proteinin enerjiye dönüştürülmesini sağlar. Böylece hücrelerin oluşması ve düzenlenmesine yardımcı olur. Bir kısım vitaminler, kalsiyum ve fosfor gibi madenlerin kemik ve dişlere yerleşmesini, bir kısmı da vücut için gerekli besin öğelerinin bozulmadan işlevini sürdürmesini ve zararlı maddelerin etkilerinin azaltılmasını sağlamada rol oynar.


  Yağlar

  insan vücudunun ortalama yüzde 18’i yağdır. vücut yağı, insanın başlıca enerji deposudur. Enerji yeterli miktarda alınmadığında vücut bu deposunu kullanmaktadır.