Besin içeriklerinin vücuttaki görevleri nelerdir

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Nehir tarafından 10 Kasım 2014 başlatılmıştır. 1. besin içeriklerinin vücudumuzdaki nasıl görevi nedir

  İnsanlar hayatlarını devam ettirmek için besinlere ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle besinler insanlar için oldukça önemlidir. Besinler karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, su ve mineraller olarak gruplara ayrılır. Bu besin gruplarının görevlerini kısaca şu şekilde açıklayabiliriz:


  PROTEİNLER
  Vücudumuzda yapıcı, onarıcı olarak görev yapan proteinler; büyüme, gelişme, yaraların iyileşmesi gibi durumlarda vücutta etkin görev yaparlar.Bağışıklık sisteminin kuvvetli olması için de proteinlere ihtiyaç vardır.

  KARBONHİDRATLAR
  Makarna,pilav,ekmek gibi besinler bu grupta değerlendirilir.Karbonhidratlar da olmazsa olmaz besin kaynaklarındandır. Bunlar insan bedeninde kısa zamanda enerjiye çevrilir.

  YAĞLAR
  Karbonhidratlardan aldığımız enerji, yüksek enerji isteyen işlerde vücut için yetersiz kalır. Bu durumda gerekli olan enerji bedenimizdeki hayvansal ya da bitkisel kaynaklı yağlardan sağlarız.

  MİNERALLER
  Mineraller de vücudumuzdaki düzenleyicilerdendir. Günlük hayatta tükettiğimiz yiyecek ve içecekler bedeninizdeki mineral kaynaklarıdır.

  VİTAMİNLER
  Vücudumuzu mikroplardan koruyan vitaminler, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarındandır.

  SU
  Vücudumuzun yüzde 70’i sudur. Canlıların yaşamını sürdürebilmelerinde etkili olan temel maddelerdendir. Su da vitaminler gibi vücudumuzda düzenleyici olarak görev yapar.