Beyin Göçü Nedir Kısaca Özeti

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ayaz tarafından 20 Haziran 2014 başlatılmıştır.


  1. Beyin Göçü Nedir Kısaca Tanımı

    Beyin göçü , yetiştirilmesi içim büyük emek vermeyi gerektiren veya yetiştiği halde bulunduğu ülkede İlgisizlik ve imkansızlık nedeniyle istihdam edilemeyen bilim insanı , doktor , mühendis ve benzeri . buna benzer vasıflı insan gücünün ek olarak gelişmiş bir ülkeye göç etmesidir . Beyin göçü büyük ihtimalle gelişmekte kalan ülkelerden gelişmiş ülkelere dosdoğru yapılmaktadır .
    Bu vaziyette gelişmekte kalan ülkedeki yetişmiş insan gereksinimi artmakta ve bu ülkeler amaçlı mühim bir zarar oluşturmaktadır .

    Beyin Göçü Örnekleri; Afrikalı veya Asyalı populer bilim insanları batı ülkelerine gitmektedirler . Bu vaziyette gelişmeye muhtaç kalan ülkeleri kolay olmayan vaziyette kalmaktadır . Öte taraftan beyin göçü alan ülke amaçlı birçok pozitif bir durum söz konusudur .

    Beyin Göçünü Engelleme Yolları : Beyin Göçüne Engellemek İçin yapılacak şeylerin başında Ar – Ge faaliyetlerine daha fazla önem verilmesi, Patent alma ve tescil işlemlerinin kolaylaştırılması, bilim adamlarına daha kolay çalışma imkanları sağlanmasından geçmektedir.