Beyin Yorgunluğu Nedir Belirtileri Nelerdir?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Zihin yorgunluğu nedir? Beyin Yorgunluğunun Nedenleri Nelerdir?

  Dikkat!..Beyin Yorgunluğu Sizi İşinizden Edebilir
  Ağır stres altındayım, beynim dolu, hiç birşey düşünemiyorum, olayların etkisinden kurtulamıyorum, başarı grafiğim çok düştü, işlerimi takip ve kontrol edemiyorum, hatalı kararlar alıyorum gibi cümleleri sıkça kullanmaya başladıysanız beyin yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz.
  Günümüzde cep telefonları, e-postalar, İnternetteki sayısız sosyal siteler, iş yoğunluğu, gürültülü şehir hayatı derken, beyin yorgunluğunun bir çok kişi için, şiddeti artan bir problem haline geldi.
  Depresyon, panik atak beyin yorgunluğu ile kendini gösterebilir.

  Beyin yorgunluğunda en çok karşılaşılan şikayetler, algılama dikkat eksikliği, unutkanlık,öğrenme ve ezberleme zorlukları, beyinde ağırlık hissi, dikkatsizlik, tahammülsüzlük ve çabuk sinirlenme olarak belirtiliyor.
  Beyin yorgunluğunda beyinin kayıtlama merkezi Alzheimer hastalığındaki gibi bozulmaz fakat bellek kaydında gecikme ve zorlanma olur. Mesela kişi okuduğunu anlamak için tekrar okumak zorunda kalabilir. Kitabın bir sayfasını okunurken, bir önceki sayfaya sık sık bakar.

  Beyin yorgunluğu hangi mesleklerde daha fazla görülür?

  Ekonomik verileri olan işlerle uğraşan kişilerde, yoğun iş temposuna maruz kalan yöneticilerde, elemanlarda, öğrencilerde ve buna benzer bir çok meslek grubunda beyin yorgunluğu yaşandığı uzmanlarca belirtiliyor.

  Bu işlerle uğraşan birayda, yeni fikir üretmede güçlük olur ve kişinin verimliliği düşer. Sorunlara pratik çözümler bulamaz. Düşüncelerinde olumsuz etkilenmeler başgösterir, hatalar yapar. Her zaman başarılı bir çizgüde giden bir yöneticide beyin yorgunluğu varsa performans düzeyi düşmeye başlar. Kişi çoğunlukla kendindeki değişiklikleri fark eder ama neden olduğunu bir türlü çözemez. Beyin yorgunluğu yaşayan çalışanlar daha sinirli ve alıngan olur. Yine yoğun bir tempo ile çalışan öğrencilerde de durum aynıdır.Algılamada güçlükler çeker ve ders notları düşer. Dolayısıyla bu durum kişini okul ve iş hayatını olumsuz etkiler.

  Beyin yorgunluğu nedenleri nelerdir?

  Cep telefonu sinyalleri, baz istasyonları, TV ve Radyo dalgaları, telsiz dalgaları, yüksek gerilim hatları gibi elektromanyetik kirlilik beyin yorgunluğuna neden olur. Ayrıca Uzun zaman stres altında olmak, yoğun bir çalışma temposunda çalışmak, havasız, küçük ve dar ofisler de beyin yorgunluğu sebeplerindendir.

  -Elektronik cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgaları,

  - Depresyon ve anksiyete sorunları,

  -Vitamin eksikliği, (B12 folik asit)

  -Uykusuzluk,

  -Hastalık nedeniyle kullanılan bazı ilaçlar,

  İşte tüm bunlar beyin yorgunluğuna ve durgunluğuna neden olabilirler.

  Peki, beyin yorgunluğuna karşı ne yapılabilir?

  Günlük düzenli spor yapmalı.Çalışırken veya sonrasına her hangi bir müzik aleti ile uğraşmak ya da müzik dinlemek beyni dinlendirir.

  Fiziksel sağlığınızı düşündüğünüz kadar ruh sağlığınızı da düşünmelisiniz.

  Stres oluşturan durumlardan uzaklaşmalı,

  Sağlıksız çalışma ortamlarından uzak durulmalıdır.

  Havasız mekanlarda çalışmamaya özen gösterin.

  İş konusunda çok yoğunsanız dahi çalışma arasında tatil ve dinlenmeye zaman ayırmalısınız.

  Sınavlara hazırlanan öğrenciler de düzenli aralar vermeli ve bu aralarda müzik, spor gibi aktiviteler yapmalıdır.


  Beyin yorgunluğuna iyi gelen besinler

  Badem, ceviz, fındık, çekirdekli kuru üzüm, elma, somon ve sardalye balığı, üzüm suyu, kepekli pirinç, yeşil sebzeler, böğürtlen, yaban mersini ve sıcak kakao beyin yorgunluğuna iyi gelen gıdalar arasındadır.
  Çay ve kahve de beyin yorgunluğuna iyi gelir.

  Beyin yorgunluğu tedavisi için, her şeyden önce beyin bir süre nadasa alınmalı..Mesela bilgisayar oyunları nedeni ile kişinin beyin ayarı ve dengesi bozulmuşsa en az 3 ay kadar bilgisayar oyunundan uzak durmalı.
  Bilgisayar bağımlılığı olan kişilere antidepresan gibi ilaçlar etki etmez. Hatta durumu daha da kötüleştirebileceği belirtiliyor. En önemlisi beyni resetlemek en az 2-3 ay dinlendirmektir.

  [​IMG]