Beyni Aktif Tutmanın Yolları

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 7 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Beynin aktif ve canlı kalmasına faydalı yöntemler

  Beyni zinde tutmanın yolları

  Hergün hayatın koşturmasına kapılıp birçok düşünceyi beynimizde toparlarız. Hafızamızda toplanan bütün düşünceler gün içerisinde yorucu olmaya başlar ve karmaşaya neden olur. Şimdi size Beyninizi nasıl Diri Tutacağınız hakkında 25 pratik yol önereceğiz. Bunları uyguladığınız anda beyninizdeki kıvrımların canlandığını farkedeceksiniz..

  [​IMG]

  Kelime öğrenin
  Araştırmalara göre, zekanın kelime bilgisi ile doğrudan ilişkisi bulunuyor. Gerekirse yanınızda sözlük bulundurun ve hergün yeni bir sözcük öğrenin.


  Hikaye anlatın

  Boş kaldıkça karmaşık da olsa hikayeler anlatın veya yazın. Kafanızda arakterler yaratın. Zihninizde sürekli resimler çizin, ayrıntılarda boğuşun.

  Test yapın

  Beyninizin hangi faaliyetlerde eksik kaldığını öğrenmek için kendinizi test edin. Hafıza, problem çözme, hız, dikkat veya esneklik gibi konularda antrenmanlar yapın.

  Navigasyon kullanmayın

  Bir araştırmaya göre taksi şoförlerinde beyin fonksiyonları ile ilgili rahatsızlıklar, diğer meslek gruplarına göre daha az. Bunun nedeni ise bütün gün verilen adreslere gitmek için sarf ettikleri zihinsel efordur.
  Yeni yollar öğrenmek ve bu yolları hatırlamak zihinsel gelişim için çok faydalıymış.Mesela, harita okuyun, yolların resmini çekin ve hatırlayın.

  Meditasyon yapın

  Zihni iyi düşüncelerle doldurmak için önce boşaltmak gerek. Meditasyon yapmak bu yüzden faydalıdır. Meditasyon yöntemleri için profesyoneldestek alabilirsiniz.

  Bulmaca çözün

  Gazetelerin hafta sonu eklerinde bolca bulmaca mevcut. Çengel ya da benim favorim olan kare bulmaca çözün. Olmazsa sudokuya geçin. Basitten karmaşık olanlar,kolaydan zor bulmacalara geçin.

  Sıkı bir kahvaltı


  İyi bir kahvaltı, gün içinde neyi nereye koyduğunuzu hatırlatacak.

  Parçaları birleştirin

  Yap-bozdaki gibi parçalar birleştirin. Örneğin Seine Nehri neredeydi?

  Enstrüman çalın

  Çocuklara yönelik yapılan bir araştırmada, enstrüman çalan çocukların IQ’sunun çalmayanlara oranla daha yüksek olduğu ortaya çıkmış. Hemen bir enstrüman çalmayı öğrenin.

  Makale okuyun

  Daha önce hiç ilginizi çekmeyen konularda makaleler okuyun.Bilmediğiniz ilginç konular hakkında yeni şeyler öğrenin.

  Anılarınızı canlandırın

  Eski fotoğraflara ve mektuplara bakmak zihinsel gelişimde işe yarar. Hatıralar da, kişinin iyi bir zihinsel yapı kurması için şartmış. Eski defterleri arada bir açın ama içlerinden en güzellerini hatırlamaya bakın.

  Oyun oynayın

  Bilgisayar, Playstation veya Wii oyunları zihinsel gelişim konusunda faydalıymış. Saatlerce oynayın demiyoruz fakat en azından haftada bir kaç defa oynamanız yarar sağlar.

  Evinizi tanıyın.


  Şimdi gözlerinizi bir süre kapatıp zihninizde evinizin içinde gezin. Bütün eşyaları tek tek nereye koyduğunuzu, masanın üzerinde nelerin olduğunu, mutfakta her zamanki yerinde duran bir objenin üzerinde ne yazdığını hatırlayabilecek misiniz bakalım? Eğer cevabınız hayırsa, bundan böyle evinizi hafızaya alın ve hatırlayın.

  Hesap makinesi kullanmayın

  Basit matematiksel işlemler için zihninizi kullanın. Başta zor gelebilir ama yaptıkça keyif alacaksınız.

  Dil öğrenin

  Araştırmalarda yeni bir dil öğrenme sürecinin kişiye hayatındaki başka alanlarda da motivasyon kazandırdığı düşünülüyor. İnsanların kendilerini ifade etme ve problem çözebilme yetenekleri, bildikleri dil sayısıyla doğru orantılı.Bir lisan, bir insan.

  Özel günleri hatırlayın

  Doğum günleri, yıldönümleri gibi özel günleri kendi kendinize hatırlatın. Önceden ayarlanmış sistemler kullanmayın, özel günleri ezberde tutmaya çalışın.

  Dün ne yediniz?

  Her gün bir önceki gün neler yediğinizi hatırlamaya çalışın. Ayrıca bir listesi çıkarın. Sabah ne yediğinizi hatırlamak bile çok güç geliyorsa, bir önceki günü hatırlamak hafızanızı çalıştıracaktır.

  Anlatın

  Yeni öğrendiğiniz bilgileri veya unutmak üzere olduğunuz bir anınızı hatırlamaya ve bunu başkalarına anlatmaya çalışın. Ayrıca yeni öğrendiğiniz bir bilgiyi sesli olarak ifade ettiğinizde zihninize çok daha etkili bir şekilde kazımış olur.  Şarkı sözü ezberleyin

  Düşünün bakalım, kaç şarkının sözlerini ezbere biliyorsunuz? Hımm sonuç üzüntü verici değil mi? Hemen şimdi bir defter edinin. Dinlediğiniz şarkıları hatırlayıp yazmaya çalşın. Bunu sevdiğiniz pek çok şarkı için tekrarlayın.Artık şarkılara düzgün eşlik edebilirsiniz.

  Yeni şeyler dinleyin


  Güzel müziğin yaratıcı düşünceyi tetiklediği söylenir.Ancak güzel de olsa hep aynı şeyleri dinlemek zihni bir süre sonra tekrara düşürür. Uzmanlar diyor ki; Yeni güzel şeyler dinleyin, müzik çalarınızdaki nostalji klasörünü silin.

  Belgesel izleyin

  Dünya Savaşı hakkında 4 ciltlik bir kitabı okumak zor ama aynı bilgileri içeren bir belgesel film tam yutmalık. Aslanların avlanma dürtüleri, dişi kuşlar hakkında bir makale sizi zorlayabilir ama filmi çekilse izlenir değil mi? Belgesel izleyin ve kısa yoldan öğrenin. Araştırmalar da, okunarak öğrenen bilgilerdense görülerek öğrenilen bilgilerin daha geç unutulduğunu gösteriyor.

  Ara verin


  Yorgun ve pes etmiş bir zihni iteklemeye çalışmak zordur. Zihninizi yorgun hissettiğinizde mutlaka ara verin, cay veya bir kahve için. Araştırmalara göre kahve, çay gibi kişiye ara verdiğinde kendisini iyi hissettirecek etkenlerin, tekrar çalışmaya dönüldüğünde odaklanmaya yardımcı olduğunu ortaya çıkarıyor.

  Dinlenin

  Ne kadar okursam, ne kadar araştırırsam zihnim o kadar açılır,kuvvetlenir demeyin.Durup arada biraz nefes alın, dinlenin.
   


 2. Cevap: Beyni Aktif Tutmanın Yolları

  Ben Kur'an okumanın çok faydasını gördüm. Ezbere bilseniz bile Mushafı Şeriften bakarak bir iki sayfa okumak hep sevap ve hem de hikmetsel açıdan olacak ki zihni yeniliyor ve dinlendiriyor.