Beyninizi doğru kullanın!

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 13 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Beyninizi çok daha iyi çalıştırmak ve geliştirmek için bazı ipuçları..

  Beyin, bilgiyi hafızada belli aralıklarla kısa süreli işler. Beyne yeni bir bilgi girince, mevcut bilgilerden birini atar. Buna sihirli sayı kuralı denir. Bu kural ihlal edildiğinde aşırı bilgi yüklenmesi durumunda beynimiz servis dışı olur. Hayatınızın en büyük kararlarını alırken kafadan değil de aynı beş haneli iki rakam grubunu çarparken yaptığınız işlem gibi, bir kağıt üzerine yazarak ne yapacağınızı hesaplayın.

  Beynimizin en tehlikeli yanı ters çaba kuralına göre çalıştığı zamanlardır. Başımıza gelmesinden en çok korktuğumuz başımıza getirir. Buna ters çaba kuralı denir. Beyin odaklanılan hedef olumsuz olsa bile, bunu gerçekleştirmek için çalışır. Bir topluluk önünde konuşma yaparken 'acaba heyecanlanır mıyım?' diye düşünürseniz, heyecanlanırsınız.

  [​IMG]

  * Bir konu hakkında düşünürken, nasıl düşündüğünüzü de gözlemleyin. Çünkü düşünmek üzerine düşünmek,beyin ve düşünce kapasitesini arttırır.

  * Beyni yoran nedenlerden biri monotonluktur.Hayatınızı ne kadar renklendirirseniz,beyninizi o kadar neşelendirebilirsiniz.

  * İnsan beyninin ayakta iken ve açık havadayken yaklaşık yüzde 10 daha fazla çalıştığı düşünülmektedir. Bu nedenle önemli bir karar alırken kapalı alandaysanız, volta atmayı deneyebilirsiniz.

  * Yürüyerek kolları sallamak beynin performansını olumlu etkiler. Önemli kararlarınızı açık havada,kollarınızı sağa sola sallayarak yürürken almaya çalışın.

  * Rutin olarak tekrar ettiğiniz davranışlardan vazgeçin. Bazen telefonu sol elinizde tutun,çantanızı diğer elinizle taşıyın, evinize başka bir yoldan gidin.

  * Beyninizi kaliteli cümlelerle besleyin.Entelektüel zevklerinizi geliştirmek için her gün mutlaka iyi bir özdeyiş antolojisinden birkaç cümle okuyun.

  * Hergün güzel bir fotoğrafa bakmaya çalışın. Estetik algınız, gördüğünüz estetik görseller kadar gelişir.

  * Severek dinlediğiniz bir müziği bir süre gözleriniz kapalı dinleyin. Beyin otoriteleri tarafından klasik müziğin zekaya 7 puan ekleyebildiği iddia ediliyor.

  * Aklımızdan günde 60 bin ila 80 bin arası düşünce geçer.Bu düşünceler ne hakkında ise, hayatımız da ona göre şekillenir. Yani kafanızda en çok neyi düşünürseniz, hayatınızda da onu çoğaltırsınız.

  * İyi bir uyku kaliteli bir beyin için önemlidir. Çok uyuyorsanız üzülmeyin. Çünkü Einstein'in günde 10 saatten fazla uyuduğu biliniyor. 24 saati geçen uykusuzluk beyinde sarhoşluğa benzer bir etki yapar.

  * Bol ve temiz oksijen beyin için çok önemlidir.Oksijensiz kaldığımızda ölümü gerçekleşen ilk organımız beyindir.Odanızın penceresini açarak kendinize bol bol oksijen ısmarlayın.

  * Farklı düşünce tarzları beyninizi geliştirir.Çocuklar ve hayvanlarla daha fazla vakit geçirin.Sizden farklı düşünen insanlarla konuşun.

  * Kullanılmayan organ körelir.Sürekli bilgisayar başında kalarak veya televizyon seyrederek beyninizi düşük viteste çalıştırmayın.


  * Yabancı bir dil öğrenmek beyni güçlendiriyor.Her gün birkaç yabancı veya yerli yeni kelime öğrenip, kullanabilirsiniz webokur.net sözlük okuyabilirsiniz, alışveriş listesi veya telefon numaralarını ezberlemeyi deneyebilirsiniz.

  * Zihinsel jimnastik-antrenman yapın.Bunun için bulmacalar çözebilirsiniz. Satranç gibi akıl oyunları oynayın.
   

 2. Cevap: Beyninizi doğru kullanın!

  "Bir topluluk önünde konuşma yaparken 'acaba heyecanlanır mıyım?' diye düşünürseniz, heyecanlanırsınız. "
  şü maddeyi hayatımdan silersem herşey daha iyi oalcak :((

  * Yabancı bir dil öğrenmek beyni güçlendiriyor.Her gün birkaç yabancı veya yerli yeni kelime öğrenip, kullanabilirsiniz webokur.net sözlük okuyabilirsiniz, alışveriş listesi veya telefon numaralarını ezberlemeyi deneyebilirsiniz.
  hahaha :D :D