Beyyine Suresi kaç ayettir

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 21 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Beyyine Sûresi Medine döneminde inmiştir ve Kuran-ı Kerim’de 30. cüzde bulunmaktadır 98. sûredir. Beyyine Sûresi toplamda 8 âyetten oluşmaktadır.

  Bu sureyİ devamlı okuyanlar kamil insanların makamına erer.
  Düşman şerrinden korunmak için okunur.
  Her gün okuyan, dinini ve dünyasını muhafaza etmiş olur.
  Sarılık için her gün 3 kere okunup dua edilir.
  Bu sure-i Şerifenin faziletlerinden birtanesi daha bir olayın yada bir gerçeğin ortaya çıkarılması için yararlanılabilir. Şöyleki :eek:rtaya çıkması beklenilen bir olayın yada bir gerçek için güzel bir abdest alınarak iki rekat namaz kılınır ve niyetlenerek 9 defa bu süre-i şerife okunur.

  Beyyine Sûresi Türkçe Meali:
  Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
  1- Kitap ehlinden ve müşriklerden (Hakk’ı) tanımayanlar, kendilerine açık delil gelinceye kadar inkârlarından ayrılacak değillerdi.
  2- (Bu delil), tertemiz sayfaları okuyan, Allah tarafından gönderilmiş bir peygamberdir.
  3- O sayfalarda, en doğru hükümler vardır.
  4- Kitap ehli, ancak kendilerine apaçık delil geldikten sonra ayrılığa düştüler.
  5- Halbuki onlar, dini sadece Allah’a tahsis ederek, Allah’ı birleyerek, ancak Allah’a ibadet etmekle, namazı kılmakla ve zekatı vermekle emrolunmuşlardır. İşte dosdoğru din budur.
  6- Kâfirler, gerek kitap ehlinden olsun gerek puta tapanlardan olsun muhakkak, cehennem ateşindedirler. Orada ebedî olarak kalacaklardır. Onlar, insanların en şerlileridir.
  7- İnanan ve güzel amel işleyenler de insanların en hayırlılarıdır.
  8- Rableri katında onların mükâfatı, altlarından ırmaklar akan Adn cennetleridir. Orada ebedî olarak kalacaklardır. Allah onlardan razı olmuş, onlar da O’ndan razı olmuşlardır. İşte bu mükâfat, Rabbine saygı gösterene mahsustur.