Bidat Ne Demektir

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 6 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

  1. Bidat Ne Demek Kısaca

    İslamda esas itibariyle ibadetlerde olmayıp ne kuran da nede sünnette bildirilmeyen ve sonradan ibadetlere eklenen veya başlıbaşına ibadet olarak sonradan islama sokulan şeylere bidat denir. Bidati sünnet olarak, sünnetide bidat olarak insanlar kabul etmedikçe kıyamet kopmaz buyrulmuştur. Maalesef günümüz Müslümanlarının bir çoğu bu hatalara düşmektedirler. İslamı kaynağından esasından hiç araştırmadan batıl ve hurafelerle ibadetlerini yapmaktadırlar. Bu tür hatalara düşmemek için dikkatli olmak gerekir. Bunun yoluda saf temiz ve berrak olan ehli sünnet inancıyla hareket etmek ve ilmide bu kaynaklardan elde etmekle mümkündür.

    İmam-ı Gazali hazretleri buyurdu ki:
    Kibrin diğer günahlardan daha büyük olmasının sebebi şudur: Büyüklük ancak Allahü teâlâya mahsus iken, kulun kibirlenmesi, bir kölenin hükümdarın tacını başına geçirerek onun tahtında oturup hükmetmesine benzer. Hükümdarın bir emrini yapmayarak suç işlemekle, hükümdarlığına sahip çıkmak, onun tahtına oturup emirler vermek arasında elbette büyük fark vardır. İşte kibirlenmek, Allah’ın emrini yapmamak gibi bir suç değil, bizzat ilah olmak gibi büyük suç oluyor.

    Bid’atin de hırsızlık, katillik, fahişelik, içki içmek gibi haramlardan daha büyük olmasının sebebi budur. Günah işleyen kimse, Allah’ın emrine isyan etmiş olur, büyük günah işler. Fakat bid’at çıkaran kimse, Allah’ın, Resulünün ve Resulullahın vârisleri olan âlimlerin bildirdiği hükümleri beğenmeyip yeni hükümler koymaya, bizzat dinin sahibi olmaya çalışıyor. Yani Allah adına, Resulü adına hareket ediyor, hatta onları beğenmeyip kendi görüşünü din gibi ortaya koymaya çalışıyor. Bu bakımdan bid’at ehli, hırsızdan, eşkıyadan, katilden daha büyük günah işliyor. İşte bunun gibi sebeplerden dolayı Peygamber efendimiz, (Ben onlardan değilim, onlar da benden değildir. Onlara karşı cihad, kâfirlerle cihad gibi önemlidir) buyuruyor. (Deylemi)