Bilgisayar Kullanımında Sağlık ve Güvenlik

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 15 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Elektrik Kablolarının Güvenilirliği

  Evimizde kullandığımız bütün elektrikli aletler, enerjilerini kablo yoluyla prizden alır. Bu durum kablo güvenliğini ön plana ç›karmaktadır. Kablo güvenliği için dikkat edilmesi gereken kurallar şunlardır:

  -Elektrik kablolarının hasarlı, yırtılmış ya da delik olmamasına dikkat edilmelidir.
  - Hasarlı kablolar bir an önce değiştirilmeli, hasarlı kısımlarına dokunulmamalıdır.
  - Elektrik kablolarının ve prizlerin topraklı olmasına dikkat edilmelidir.
  -Genelde TSE standardı kablolar kullanılmalıdır.
  - Kablolar herhangi bir eşyanın altında kalmamalı, ezilmesi ve yıpranması önlenmelidir.
  -Mümkünse nemli olmayan bir ortam tercih edilmelidir.

  Güç Noktalarının (prizlerin) Fazla Yüklenmesini Önleme

  Evlerimizde kullandığımız elektrik prizini besleyen kabloların belli bir dayanma gücü vardır. Bu dayanma gücü aşıldığında prizlerde ve elektrik kablolarında yanmalar meydana gelir. Bu sebeple elektrik prizlerine fazla cihaz bağlanmamalıdır.

  Hatalı Kullanıma Bağlı Ağrılar

  Bilgisayar kullanımına bağlı olarak birtakım bedensel rahatsızıklar da beraberinde gelir. Doğru oturuş biçiminin sağlanamamasından dolayı ellerde, kollarda, boyun ve sırt bölgelerinde ağrıllar meydana gelir. Ortopedik sandalye, bu tür ağrıların oluşmasını büyük ölçüde önler.

  Hatalı Kullanıma Bağlı Göz Problemleri

  Bilgisayar kullanımından kaynaklanan diğer bir sağlık sorunu da gözlerde meydana gelen yanma, kızarıklık, kaşıntı, sulanma, bulanıklık veya çift görme gibi problemlerdir. Bu problemleri en aza indirmek için gözler belli zaman aralıklarında dinlendirilmelidir. Göz ile ekran arasındaki mesafe ayarlanmalı, ekran ışığı gözü yormayacak seviyede olmalıdır.

  Duruş bozuklukları

  Bilgisayar kullanımında uygun bir duruş pozisyonu alınmazsa bel, sırt ve boyun ağrıları baş gösterir. Buna bağlı olarak sırt bölgesinde eklem bozuklukları ortaya çıkar. Bu durumu önlemek için doğru oturuş biçimi tercih edilmelidir.