Bilgisayarın Tanımı ve Yapısı

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 16 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Bilgisayarın Tanımı

  Bilgisayarın Yapısı

  Bilgisayar, bir çok sayıda aritmetiksel ve mantıksal işlemlerden oluşan bir işi, daha önceden verilmiş bir programa göre yapıp sonuçlandıran elektronik araç, kısaca elektronik beyin olarak tanımlanır.
  Bir bilgisayarın çalışıp işlem yapabilmesi için yazılımlara ihtiyacı vardır. Bilgisayar donanım parçalarından oluşur, verileri sayısal olarak algılayarak işlem yapmaktadır.
  Bu sayısal algılamada da insanlardan farklı olarak sahip oldukları elektrik enerjisinin iki basit durumunu (açık ve kapalı olma durumu) kullanırlar. Başka bir deyişle, bizim günlük hayatta kullandığımız bütün harf, rakam ve semboller bilgisayarın sayısal ortamında elektriğin açık (1) ve kapalı (0) olma durumlarının farklı ihtimalleri ile ifade edilmektedir.
  [​IMG]

  Bilgisayarın yapısı

  Donanım (Hardwore) ve Yazılım (Softwore) olmak üzere iki kısma ayrılır.

  Donanım : Bir bilgisayarda bulunan fiziksel birimlerin genel adıdır. Bilgisayarı oluşturan tüm elektronik, elektromekanik ve mekanik parçalar olarak özetlenebilir.

  Donanım Parçalarına Örnekler: Monitör, klavye, Mouse (fare), sistem ünitesi (kasa), Anakart, ekran (grafik) kartı, işlemci, RAM (bellek), Hard disk, ses kartı, TV kartı gibi

  Yazılım : Bilgisayarın kullanılmasını sağlayan programlar topluluğudur.

  Yazılıma Örnek : Windows işletim sistemi, Linux, MAC, Ofiice yazılımları (Excel, Word, Power Point) , Eta, Logo, Photo Shop