Bilgisayarın temel bileşenleri nelerdir?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 8 Ocak 2013 başlatılmıştır.


 1. Bilgisayarın temel bileşenleri hakkında bilgi

  DONANIM :

  Bilgisayarı oluşturan elektronik ve mekanik parçaların en genel ismidir. Bilgisayarı oluşturan bu parçalar Şu ana başlıklar altında toplanır.

  GİRİŞ BİRİMLERİ :

  Klavye - Fare - Scanner

  İŞLEM BİRİMLERİ :

  Bellek ve veri saklama birimleri - Ram - Rom -FDD - Harddisk

  ÇIKIŞ BİRİMLERİ :

  Yazıcılar - Ses çıkışı - Ekran ( Ekran aynı zamanda giriş birimi olarakta kullanılabilir)

  İLETİŞİM BİRİMLERİ :

  Modemler - Eternet kartları - Bağlantı kabloları ve bu kablolara ait çıkışlar Bu kadar donanımla olmakla birlikte bilgisayarların görünen sonsuz potansiyeli aslında iki elektiriksel duruma dayanır, açık ve kapalı. Bilgisayarların fiziksel yetenekleri bu iki durumun kombinasyonlarından rakamları ve harfleri üretir. Bir elektiriksel durum bilgisayarlarda Bit olarak ifade edilir. Bit ingilizcede “ binary digit ” İkilik basamak kelimesinin kısaltılmışıdır. Bit bilgisayarlar için kolay olabilir, ancak insanlar ondalık sayılar ve harflere alışık oldukları için bitler bilgisayarlar tarafından harflere ve rakamlara dönüştürülmek durumdadırlar.Bu dönüşüm deşifre yöntemleri ile mümkündür.

  BİLGİSAYARI KURMAYA BAŞLADIĞIMIZDA BİLMEMİZ GEREKEN GENEL BİLGİLER ŞUNLARDIR :

  Kasa - Klavye - Fare - Ekranlar - Anakartlar - Mikroişlemciler - Ekran kartları Bellekler Sabit diskler - Disket ve disket sürücüleri

  KASA :

  kasalar bilgisayarı ouşturan kartları, merkezi işlemci (cpu),RAM’ler ve diğer genişletme kartlarını içinde barındıran ve fiziksel zararlara karşı koruyan elektrostatik kutulardır.

  KLAVYE :

  Fiziksel olarak bir daktilonun tuş takımına benzeyen klavye Pc lerde en çok kullanılan giriş birimidir. Klavyeler her ülkenin dil yapısına ve imla kurallarına göre ülkeler arasında bazı farklılıklar taşıya bilirler. Ülkemizde Q ve F klavyeleri kullanılmaktadır.

  MOUSE :

  Mouse yani fare de klavye gibi veri girmek amacıyla kullanılan standart bir donanım aygıtıdır. Fareler çalışma sistemine göre ; -Mekanik fareler -Optik fare olarak ikiye ayrılır fare tüm programlarda çalışmayı hızlandıran bir donanım aygıtıdır. Örnegin windows ortamın da tüm işlemler fare ile yapılır.

  EKRAN ( Monitör ) :

  Monitörler bilgisayarın en genel bileşenleridir.Taşına bilir sistem monitörlerin dışında pek çok monitör görünüş olarak bir Tv ’ye benzemektedir. Bir bilgisayar kullanıcısı ortalama olarak günde 5 saatini monitör karşısında geçirmektedir. Bu nedenle kullanılan monitör kullanıcı sağlığı için büyük önem taşır. Bununla birlikte donanımsal olarak bir monitörde ki arıza bir amatör tarafından giderilemeyecektir. Örneğin monitörün içindeki çıkan bir sorunun bilgisayar sistemimizdeki bir sorunda olduğu gibi monitörü açıp çözmeye çalışmak tehlikeli ve sonuçları pahalıya patlayan bir girişim olacaktır. Bu nedenle monitörler teknolojik açıdan yüzeysel olarak anlatılmış. Kullanıma yönelik bilgiler daha ağırlıklı olarak verilmiştir Monitörler çalışma sistemlerine göre ve boyutlarına göre çeşitli türlere ayrılır.

  ANAKART ( Maınboards ) :

  Fiziksel yapı olarak anakartlar özel alaşımlı bir blok üzerine yerleştirilmiş ve üzerinde RAM yuvaları genişleme kartı slotları devreler ve chipler bulunan kare şeklinde bir plakadır. Bu plaka çalışma sistemimizi organize eder. Bu organizasyon anakart üzerinde ki chıp setler sayesinde olur.

  ANAKART VERİ YOLLARI :

  Pc lerde 486 - PIII seri arasında veri yollarında çok büyük değişmeler olmuştur.486 ’larda veri yolu olarak ISA_VESA kullanılmıştır. Bu veri yolu artık kullanılmamaktadır. 486 ’ ların son jenarasyonları Pentium PCI veri yolu üzerinde çalıştılar PCI veri yolu ISA-VESA veri yolundan daha hızlıdır. Sistemin hızlı olması sayesinde grafik arabirimleri kontrol kartları ve genişletme karlarından çok daha performans sağlanmasına yol açmıştır. Bununla yetinmeyen insan oğlu artık hızına hız katarak AGP veri slotunu kullanmakta ve veri transverine hız katmıştır. PII serisinde yaklaşıkbir tane ISA ortalama beş tane PCI ve birtane AGP slotu kullanılmıştır.

  MİCRO İŞLEMCİLER :

  Central Processing Unit ( CPU ) yani merkezi işlem birimi bilgisayarın beynidir. Bilgisayarın tüm donanım elamanları bu beyin tarafından yönetilir ve denetilir. Merkezi işlemci kullanıcının ( bilgisayar oparatörü ) bir yazılım aracılığla ( DOS gibi bir işletim sistemi ) bildirdiği komutları yorumlar kullanıcının emirlerini yerine getirir .

  EKRAN KARTLARI :

  Ekran kartları , diğer bir adıyla grafik kartları bilgisayar monitöründeki her türlü yazı ve grafigin ( resim ve çeşitli formatlardaki filmler dahil ) oluşturulmasında işlemci ile monitör arasında görev yapan adaptörlerdir. Ekran kartları ISA-PCIve AGP olarak üretilmiştir. artık AGP slot’unu destekliyen konumdadır. Gelişen teknoloji ‘ de AGP ekran kartlarına önem vermektdir.

  BELLEK ( Memorıes ) :

  Bilgisayarrımızda merkezi işlemciden sonra sistem performansını etkileyen en önemli donanım elamanı sistemimizde kullandığımız bellek tipidir. Bellek kullanımı hız ve performans için çok önemlidir. Mikro işlemci çok hızlı olduğu halde belleğin yeterli olmaması çalışmayı yavaşlatmaktadır. Belleğin yetersiz oluşu programlarda hızı büyük ölçüde yavaşlatmaktadır. Ekran kartından gelen görüntü sinyallerini bile etkilemektedir. HARD DİSK : Sabit disk ’in en önemli elamanı tozdan yalıtılmış bir bölmede bulunan disklerdir. Bu diskler 3600 ve daha üstü devirde dönen bir motor miline baglıdır. Sabit disk’in içinde diskleri dönderen motordan başka sabit diskin içinde yazıcı ve okuyucu kafalar bulunur. Disklerin arasında bulunan döner kolların üzerine takılıdır. Bu disklerin malzemesi Aluminyum, Alumunyum magnezyum bileşeni üzerine Nikel ve fosfordanbir ara tabaka eklenmiştir. Bu yapının üzerine manyetize edilebilir. 50 ile 100 nanometre , kalınlığında Ferro manyetik bir tabaka eklenir. Son olarak bu manyetik tabakayı koruyan ince bir film tabakası kaplanır. Harddiskler kapasitelerine göre piyasada yer almıştır.

  CD-ROM VE SÜRÜCÜLERİ :

  Cd-rom (compac Disk Read Only Memory / Kompak disk salt okunur bellek ) sürücüleri basitçe tanımlamak gerekirse; plastik özlü, yüksek kapasiteli Cd’leri okumak için tasarlanmış donamlardır. Bir Cd - rom sürücüsü değişik formatlar da yazılmış Cd’leri okuyabilir. Örneğin müzik setlerimizdeki dinlediğimiz Cd’leri veri Cd’leri ve Cd-I formatındaki sinama Cd’leri gibi.

  MODEMLER :

  Kişisel bilgisayarlar hayatımıza girdiğinden bu yana pek çoğumuzun düşlerini süsleyen bilgisayarlar arasındaki iletişim ve şimdiye değin filmlerde gördügümüz pek çok yüksek teknoloji rüyası son yıllarda İnternet’in hayatımıza girmesiyle gerçeğe dönüştü. Tabi tüm bunları sağlayan etkenlerin başında Modem karlarındaki gelişmeler ve bu karların artık PC’lerin standart bir parçası haline gelmesidir.