Bilgisizlik ve Taassup Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır Kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 6 Şubat 2013 başlatılmıştır.

  1. Bilgisizlik ve Taassup Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır Kısa

    Dinimizde bilgi, doğru ve gerçekliğe götürmesi nedeniyle çok önemlidir. Bilginin olmadığı yerde doğruluk olmaz, taassup ve cahillik bulunur.

    Taassup; Bir inanca veya düşünceye körü körüne bağlanma başka görüşlere şiddetle karşı çıkmak anlamına gelir. Taassup bilgisizlikten kaynaklanır. Gelişme çağında, saygın görülen insanların davranışlarının taklit edilmesi bilgiye ulaşmak adına gerekli ve yararlı bir davranıştır. Ama bu amaca ulaşmak için bir araç olmalıdır. Örnek alınan kişinin davranışları doğru olup olmadığı araştırıldıktan sonra benimsenmelidir. Amaçsızca yapılan taklit kişiyi taassuba götürmektedir.

    İnsanlara, başkalarının inanç ve düşüncelerine saygılı olmayı emreden dinimiz de taassup hoş karşılanmaz. Peygamberimiz Mekkeli müşrikleri iman etmeye çağırdığında onlar; “ Biz atalarımızdan böyle bir şey görmedik” demişler ve daveti kabul etmemişlerdi. Bunun üzerine Yüce Allah Bakara suresinin, 170. ayetinde ; “…Ya ataları bir şey anlamamış, doğruyu da bulamamış idiyseler.” Buyurarak, müşriklerin taassup içinde hareket ettiklerini bildirmiştir. Dinimizde insanın kendini geliştirmesi, araştırarak öğrenmesi tavsiye edilir. İslâm’ın ilk emri; “ Oku” dur.

    Hazırlayan; Aydın AKDENİZ