Bilim Alanında İnsanlığa Hizmet Eden Bilim Adamları

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 15 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Bilim Adamlarının Hizmetleri

  [​IMG]

  İnsanlığa hizmet eden kişiler dünyadaki olay ve olgular hakkında bilgi toplayan inceleyen insanlardır. Günümüzde çeşitli dallarda çalışan bilim adamları vardır. Bugün bilim adamlarının yapmış olduğu çalışmalar sayesinde rahat ve konforlu bir yaşam sürmekteyiz. Bilim Alanında İnsanlığa Hizmet Eden Bilim Adamları ve buluşları şöyle:


  Albert Einstein

  Alman asıllı Amerikalı fizikçi Einstein 1879'da doğdu. 1902 yılında İsviçre vatandaşı oldu. En önemli buluşu E=mc² formülüdür. 1921'de Nobel Fizik ödülünü alan Einstein, Hitlerin iktidara geçmesi ile bir daha ülkesine dönemedi.
  Atom bombasını buldu ama hiç bir ülkeye uygulanmasını istemedi. 1946 senesinde Atom Bilginleri Uyanıklık komitesi başkanı oldu ve hayatının sonuna kadar Nükleer Silahlara karşı çıktı. Einstein 1955'de yaşamını yitirdi.

  Galileo Galilei

  Modern fiziğin babası olarak kabul edilir. İtalyan bilim adamı Galileo, fizik, astronomi ve astroloji alanında bir çok çalışma yapmıştır. Galileo, Güneş merkezli astronomi sisteminin fiziğini geliştirdi.


  Louis Pasteur

  (Luis Pastör) bir bilim adamıdır. İnsanlığa yaptığı en büyük hizmetlerden biri kuduz aşısını bulmasıdır. Ayrıca Pasteur, mikropların varlığını ispatlamış. Sütün pastörizasyonunu (mikroplardan arındırma) ve mayalanmayı keşfetmiştir. Sarbon aşısını geliştirmiş. Humma, kangren ve kan zehirlenmeleri ile ilgili araştırmalar yapmıştır. Bu çalışmalarıyla diğer bilim adamlarına yol göstermiştir.

  Alexander Graham Bell

  İskoç asıllı ABD’li buluşçu, Graham Bellde 1876′da çalışmalarını sesin iletimi ve bu yöntemle iletişim kurma üzerinde yoğunlaştırdı ve telefonu icat etti.
  Graham Bell sayesinde sahip olduğumuz telefon, çağımızın en önemli buluşlarından biridir.


  Thomas Alva Edison

  ABD’li buluşçu Edison bini aşkın buluş yapmış, Elektrik ampulü, gramofon, film gösterme aygıtı gibi buluşları ile günlük hayatta vazgeçilemeyen aletlerin babası oldu.
  İlk deneylerine 10 yaşında başlayan Edison, öldüğünde geriye bini aşkın buluş ve gözlemleri ike dolu notlar bırakmıştı.