Bilim insanları için doğal anıtlar neden önemlidir?

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 18 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Bilim insanları için doğal anıtlar neden önemlidir?

  Yurdumuzda ve diğer bazı ülkelerde çok sayıda doğal anıt bulunmaktadır. Doğal anıtlar, ülkelerin başta gelen zenginlik kaynaklarındandır. Mağara gibi birçok doğal anıt jeolog, biyolog ve arkeologlar için çok zengin bir doğa laboratuvarıdır. Araştırmacılar insanların tarih boyunca geçirdiği uygarlık değişimlerini öğrenme ve anlamada doğal anıtlardan yararlanırlar.

  Bilim insanları ilk insanların yaşayışları, uygarlık düzeyleri ve düşünüşleri üzerinde bilgi edinebilmek için bazı mağaraları bir laboratuvar gibi kullanırlar. Antalya’daki Karain Mağarası'ndan elde edilen bilgiler burasının insanoğlunun bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu göstermektedir. Mağarada, Taş Devrine ait araçlar, hayvan fosilleri ve insan kalıntılarının bulunması buna işarettir. Dünya literatürüne giren mağaralarımızdan biri olan Kastamonu’daki Ilgarini Mağarası’nda da Roma ve Bizans Dönemine ait kalıntılar bulunmaktadır.

  Bazı mağaralarda tavandan damlayan kireçli sudan, suyun buharlaşarak ayrılması sonucunda tabanda oluşan dikitler ve tavanda meydana gelen sarkıtlar vardır. Sarkıt ve dikitlerin zamanla birleşip büyüyerek oluşturduğu sütun adı verilen yapılar da diğer doğal oluşumlar gibi binlerce yılda meydana gelen ayrı bir doğal güzelliktir. Oluşumları çok uzun zaman alan doğal anıtların özellikle bulunduğu bölgelerde korunması ve gelecek nesillere bozulmadan taşınması çok önemlidir.