Bilimsel Genelleme Ne Demektir

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Nehir tarafından 23 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Bilimsel Genelleme nedir

  Bilimsel genelleme kısaca farklı olan olguların ya da olgusal durumların gözlenmesi sonucunda ulaşılan genel yargı şeklinde tanımlanabilir.
  Bilimsel genellemeler sayesinde farklı olgular ve olgusal önermeler arasında ilişkiler kurulabilir.
  Örnek verecek olursak; “süt içinde bulunduğu kabın şeklini alır.” , “zeytinyağı içinde bulunduğu kabın şeklini alır.”, “gaz yağı içinde bulunduğu kabın şeklini alır.” gibi önermeler bizi bütün sıvı maddelerin bulunduğu kabın şeklini aldığına dair bir sonuca götürür. Böylece farklı olgular ya da olgusal durumlar gözlenerek tek bir sonuca varılmış olur yani tek bir genellemeye gidilmiş olur bu duruma da bilimsel genelleme denir.
   

 2. MADDENİN KATI HALİ

  Maddenin katı hali belirli bir şekle ve hacme sahiptir. Atom ve moleküller arasında bir düzenlilik vardır.Atomlar titreşim hareketi yaparlar. Maddenin en düzenli halidir.

  Genel olarak katı halde bulunan cisimler dış etkilere karşı dayanıklıdırlar. Biçimlerini değiştirmek ya da parçalamak için, bunlara dışarıdan belli bir kuvvet uygulamak gerekir. Cismin bu dış kuvvete karşı gösterdiği direnç onun sağlamlığını belirtir. Her cisim için ayrı olan ve bu sağlamlığı veren katsayılar vardır. Bu katsayılar cismin, çekmeye, basmaya, eğmeye, vurmaya karşı dayanma derecelerini bildirirler. Çapı belli olan bir demir çubuğun kopmadan kaç kilogramlık bir ağırlık taşıyabileceği ya da betonun ne kadar basma kuvvetini karşılayabileceği bu katsayılar yardımıyla önceden hesaplanabilir.