Bilinçli tüketimi nasıl gerçekleştirebiliriz? Açıklayınız

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Lavinia tarafından 28 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Bilinçli tüketimi nasıl gerçekleştirebiliriz kısaca

  Tüketirken bilinçli olmanın birçok yolu var, ama özetle bilinçli tüketimin temelini alınan ürünün nereden geldiğini, nasıl üretildiğini ve içerisinde neler bulunduğunu bilmek olarak özetleyebiliriz.

  Bilinçli tüketici, alışverişe çıkmadan önce alacaklarının bir listesini yapar. Alacağı ürünlerle ilgili fiyat araştırması yapar. Besin maddelerini satın alırken üretim ve son kullanma tarihine dikkat eder. Hiçbir malı görmeden satın almaz.

  Satın aldığı ürünlerde TSE damgasının olmasına dikkat eder. Satın aldığı ürünle ilgili fatura ya da fişi mutlaka alır. Özellikle dayanıklı tüketim mallarını (televizyon, buzdolabı, fırın vb.) satın alırken garanti belgeli olanları tercih eder. Satın aldığı ürün bozuk ya da hatalı olabilir. Tüketici olarak bozuk malı değiştirmek veya geri vermek hakkına sahip olduğunu bilir. Onun için elinde fiş ya da faturanın olması gerektiğini bilir.
  Tüketici olarak haklarının yasalarla koruma altında olduğunu bilir. Gerektiğinde yargıya başvurabilir. Tüketici Hakları Koruma Derneği’nden yardım isteyebilir.
  Alışveriş yaparken aldığımız malın kalitesine, bütçemize uygunluğuna ve fiyatına dikkat etmeliyiz.