Bir Kaplumbağa Kaç Sene Yaşar

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Bir Kaplumbağa Kaç Yıl Yaşar

  Kaplumbağaların ömürleri diğer hayvanlara nazaran daha uzundur. Bir insandan bile daha uzun yaşarlar. İnsanların ortalama ömrü 70-80 yıl iken kaplumbağaların ömrü 100-150 yıl arasındadır. Evet yanlış duymadınız, çok uzun ömrülü olan kaplumbağalar 100-150 yıl arasında yaşarlar ve açlığı oldukça dayanıklıdırlar.


  Kaplumbağa Hakkında Kısa Bilgi

  Kaplumbağa (ya da tosbağa) Testudines takımını oluşturan çok sert ve kemiksi bir kabuk içinde yaşayan, ağır yürüyüşlü, dört ayaklı, sürüngen bir hayvandır.

  Hareketleri yönünden ne kadar telaşsız ve ağır hayvanlarsa onların tarih boyunca gelişimi de o kadar yavaş olmuştur. Kaplumbağalar, öteki sürüngenlerle birlikte Mezozoik’in ilk dönemi olan Trias Çağı’nda ortaya çıktılar. 200 milyon yıldan beri kaplumbağaların vücut yapıları önemli hiçbir değişikliğe uğramamıştır. Hâlbuki kaplumbağalar, dünyada soyu henüz tükenmemiş en eski hayvanlardandır.

  Kaplumbağa sık sık ölümsü bir uykuya dalar. Yaşadığı çevrede sıcaklık düşmeye başlayınca hayvan iyice uyuşup kalır. Bol Güneş ışığı alan kuru topraklarda kendine bir delik kazıp bütün kışı orada geçirmek üzere içine girer.

  Günümüzde, soyunu sürdürmekte olan 250′ye yakın kaplumbağa türü bulunmaktadır.