Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesi Özeti

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Yavuz tarafından 3 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesi Kompozisyon Kısaca Özeti

  Birleşmiş Milletler Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesi 37 ana maddeden ve bunlarında çeşitli alt başlıklarından oluşan 1985 yılında Birleşmiş Milletler topluluğu tarafından kabul edilmiş üye ülkeler ile dünya genelini kapsayan bir karardır. Birleşmiş Milletlere üye olan ülkelerin bu maddeler doğrultusunda uygun kanunlar çıkartmaları zorunludur. Birleşmiş Milletlerin Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesi’nde yer aldıkları kararları genel olarak şöyle özetleyebiliriz.

  1- Tüketicinin temel ihtiyaçlarının karşılanması maddesi: Tüketicinin barınma, aydınlanma, kullanılacak su ve ulaşım ile haberleşme hakları.

  2- Sağlık ve güvenliğin korunması maddesi: Satışa sunulan her ürün ve hizmet sağlık açısından tüketicilerine zarar vermeyecek durumda olması gerekmektedir.

  3- Ekonomik uygunlu maddesi: Tüketicilerin çok çeşitli kaliteli mal ve hizmeti uygun fiyattan bulması. Satış sonrası hizmetlerin yeterli olması ve satıcının kötü niyetli olabileceği taraflı sözleşmeler, sözleşmelerdeki haksız hükümler, zorlayıcı kredi şartları ve baskı oluşturan satışlara karşı hakları.

  4- Bilgilendirme ve uyarılma maddesi: Mal veya hizmeti satın alan müşteri doğru karar vermeye yardımcı olacak bilgilerin edinilmesi ve yanlış, yanıltıcı reklam ambalaja karşı korunması hakları.

  5- Eğitim maddesi: Tüketicilerin kendi hakkını koruyabilmesi için bilinçlendirme.

  6- Zararların karşılanma maddesi: Satın alınan malın bozuk veya hatalı olması durumunda hatalı malın geri alınması, değiştirilmesi, eksik hizmetin yeniden görülmesi olmuyorsa zararın karşılanması hakkı.

  7- Temsil edilme maddesi: Siyasi otoritelerin ekonomik görüşlerinin oluşturulmasında dikkate alınma, kamu organlarında temsil, firmalarda özellikle ürün geliştirmede halkın yani müşterinin görüşüne başvurulma hakkı.

  8- Sağlıklı çevrede maddesi: Tüketicinin sağlık şartlana uygun bir çevrede yaşama ve doğayı koruma hakları Birleşmiş Milletlerin Tüketiciyi Koruma Evrensel Beyannamesinin genel özeti kapsamındadır.