Bisikleti Nerede Kullanabiliriz Bisikletin Kullanım Alanları

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 12 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Bisikleti Nerede Kullanabiliriz Bisikletin Kullanım Alanları Hakkında

  Çocukların en büyük tutkularından biri olan bisiklet yalnızca bir spor aracı değil aynı zamanda büyüklerin de şehir içinde kullanımına uygun bir taşıma aracıdır.
  Özellikle büyük şehirlerde araç trafiğinin yoğun olması nedeniyle bisiklet kullanmak çok risklidir. Tehlikelerden uzak güvenli bir şekilde bisiklet kullanmak için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. İşte hem bu kuralları hem de nerelerde güvenli bisiklet kullanılabilir konusunda bilgilendirmek amacıyla konunun devamında maddeler halinde verilmiştir.

  1. Bisikletinizin önünde ve arkasında ışık ve reflektörler bulundurmaya dikkat edin. Göze çarpın ve görünür olun. Araba kullanıcıları sizi farkedebilsin. Bu nedenle gündüz canlı renkler giyinin. Gece de beyaz giyinin.
  2. Her zaman tehlikelere karşı hazırlıklı olun, çıkabilecek tehlikeli durumlar karşısında kendinizi korumak için önceden tedbirli olun. Kendinize güvendiğinizi gösterin. Araç sürücüleri sizi görebilecek şekilde bisiklet sürün. Böylelikle sürücüler davranışlarınızı daha hızlı biçimde algılayabilir.
  3. Trafik tıkalı ve yavaş ilerliyorsa arabaların kullandığı şeritten gidin. Böylece arabalar kadar hızlı gidebilirsiniz. Eğer yolun kenarından giderseniz hem zor farkedilirsiniz hem de sürücüler tarafından sıkıştırılabilirsiniz.
  4. Bisiklet yolunda giderken de dikkatli olun. Önünüze koşucular, paten kayanlar veya dikkatsiz, tecrübesiz bisikletçiler geçebilir.
  5. Kırmızı ışıkta arabaları sağdan geçmeyin. Her iki yönden açılan kapılara çarpabilirsiniz. Böyle bir davranış sürücüleri de rahatsız eder, çünkü ışık değiştikten sonra sizi tekrar geçmeleri gerekecek.
  6.Işıklarda durduğunuzda yolun kullandığınız bölümünün tam ortasında durun. Böylece sürücülerin sizi sıkıştırmalarını önleyebilirsiniz. Işık değiştiğinde öncelikle ortalama hızınıza ulaşın, daha sonra sağa yanaşarak sürücülerin sizi geçmesine izin verin.
  7. Yol kenarında paralel parkedilmiş arabaların yanından geçerken düz bir çizgiyi izleyin. Boşluklara girip çıkmayın. Sürücüler aniden trafiğin aktığı bölüme geçmenize hazır olmayabilirler.
  8. Motorlu araç sürücülerinin bisikletçileri tehdit eden aşağıdaki 3 hatasına karşı önceden hazırlıklı olun. Bunlar;
  Dur işaretine uymayarak aniden önünüze çıkabilirler.
  Siz düz giderken kavşakta aniden önünüzde sola dönebilirler.
  Sizi geçtikten sonra aniden sağa dönerek önünüze çıkabilirler.
  9. Kesişen yollarda eğer geçiş üstünlüğü bulunan yoldaysanız yavaşlamayın. Çünkü Yavaşlarsanız sürücüler önünüze çıkıp yolunuzu kesebileceklerini farzederler. Pedallamaya devam edin ama fren yapmaya da hazırlıklı olun.
  10. Sağa dönüşlerde yolun sağında kalın fakat arkadan gelen araç ve kaldırım arasında sıkışmamaya da dikkat edin. Sola dönüşlerde hızlıca sol omzunuzun üstünden yolun boş olup olmadığını kontrol edin.Yolun ortasına paralel biçimde ilerleyin sonra sola dönüşünüzü tamamlayın. Ani dönüş yapmayın.
  11. Hızlanan veya yavaşlayan motorlarlastik sesler vites değişiklikleri tehlikeleri öngörmenizi sağlar.
  12. Park halindeki araçların aynalarına da dikkat edin. Böylece aniden önünüze çıkabilecek araçlara ve açılan kapıları önceden farkedebilirsiniz. Arabaların arasından çıkan yayaları da görebilirsiniz.
  13. Bütün arayolları gözlerinizle tarayın. Arabalara çocuklara hayvanlara dikkat edin. Kalabalık bölgelerde doğabilecek tehlikeleri öngörmeye çalışın.
  14. Trafikte korna veya zil kullanmayı unutun. Gerekli durumlarda kullanmanız çok uzun sürebilir ve duyulmayabilir. En iyisi bağırın, hemen dikkat çekersiniz.
  15. Ara yollarda duran araçların ön tekerleklerine dikkat edin. Öne doğru hareket edip etmediklerini en iyi bu şekilde farkedebilirsiniz. Size doğru hareket ettiklerini gördüğünüzde fren yapmaya ve bağırmaya hazırlanın.
  16. Dönüşlerde şerit değişikliklerinde ve durmak istediğinizde bedeninizle işaret verin. Sağa dönüşlerde sağ kolunuzla sola dönüşlerde sol kolunuzla sinyal verin. Fren yapacağınız zaman ise sağ kolunuzu avuç içiniz arkaya dönük olacak şekilde hafifçe kaldırın.
  17. Ani dönüş yapmayı öğrenin. Bu hareket aniden önünüzden sağa veya sola dönen arabalara çarpmanızı önleyebilir.
  18. Güneşe dikkat edin. Özellikle günün ilk saatlerinde ve güneş batarken. Güneş alçak konumda bulunduğunda sürücülerin sizi görmesi zorlaşabilir. Böyle zamanlarda güneşe doğru bisiklet sürmeyin.
  19. Yol kenarlarında paralel olarak parkedilmiş arabaların kapıları aniden açılabilir. Arkanızda bulunan aracın geçmesine izin vermeniz için korna çalsa da park halindeki araçlarla aranızdaki mesafeyi sürekli koruyun. Sağa yanaşmanız için uygun bir fırsat çıkacaktır, bu nedenle acele etmeyin.