Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Yavuz tarafından 18 Ekim 2012 başlatılmıştır.


 1. Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Ve Sonuçları Nelerdir?

  Bitkilerin Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir

  Bitki tohumlarının yayılma yolları, bitkilerin yaşamış oldukları ortamın iklimsel dengelerine ve doğal yeryüzü yapısına göre değişkenlik arzetmektedir. Bitki tohumlarının yayılmasını genel olarak iki başlık altında inceleyebiliriz. Bunun birincisi bitki tohumlarının diğer hayvanları taşıyıcı unsur olarak kullanması yöntemi ile yayılmalarıdır. Hayvanların bedenine yapışarak kendilerini taşıdıkları gibi bazı tohumlar hayvanlar tarfından çiçekleri ile birlikte yenidlikten sonra sindrim sistemlerinde erimeyip dışkılama yöntemi ile yayılmalarını sağlamaktadırlar.Diğeride iklimsel şartların oluşturuduğu rüzgar ve yağmurlar yolu ile dağılım göstermeleridir. Bitki tohumları bazen hiç döllenmeden toprağa düşmeleri ile yerin altına gömülüp filizlene bildikleri gibi diğer cins tohum ile döllenmek zorunda olanlarıda vardır. Tohumlar yapı itibari ile en zor şartlara göre yaratılmışlardır. Uzun süre doğada tohumun içindeki çekirdeği saklayabilirler.

  Birki tohumlarının yayılması Fen Bilimlerinde Koroloji olarak isimlendirlimektedir. Dünyaca ünlü bilim adamı Ernest Haeckel Krolojiyi şöyle tanımlamaktadır; "Belirli fauna ve flora alanlarındaki sistematik birimlerin coğrafi dağılışları,kökenleri ve bunların değişmelerinin araştırılmasıdır." Bitkiler fizyolojilerine uygun ortam bulduklarında yayılırlar ve bu ortamlarına bitki tohumlarının gen merkezi adı verilir. Mesela sığırkıyruğu otunun gen merkezi Orta Anadolu bölgesidir. Doğada bitki tohumları taksonomik ve Diaspor diye iki şekilde yayılım göstererek üreme sağlarlar. Taksonomik yayılma biçimi az görülmektedir. Diaspor yani bitki tohumlarının göçü yeni yerleşim alamları oluşturmaları ise en yaygın şeklidir. Diasporlar, yer değiştirme yeteneğinde olup genellikle üreme organlarıdır. Örneğin spor, tohum veya meyve gibi bir çok hallerde diasporlar vejetatif kökenli özel organlar olabileceği gibi bitkinin değişikliğe uğramış kısımları, bitkinin tümü hatta bitki grupları da olabilirler.

  Bitki tohumları genellikle aynı bitki değişik tipte diaspor meydana getirebilir. Böylece kuzey yarım kürenin orta bölgelerinde ormanların büyük bir kısmı örneğin meşe ve köknar normal olarak tohum üretirler, fakat bunlar dip sürgünü, çelik veya diğer aktif olan vejetatif kısımlarla da üreyebilirler. Örnek olarak su kamışı dünyanın büyük bir kısmına yayılmış durumdadır. Su kamışı bu yayılmayı tüysü meyvesi ile rüzgarlarla ve az çok yüzebilen rizomlarla, su ile de yapabilmelerine borludurlar. Bu arada bir kısım bitkiler çok fazla yayılma olanaklarına sahipken, bir çok bitkiler bundan yoksundurlar. Bitki türlerinin coğrafi alanlara yayılış şekilleri takım, familya, cins, ve türlere göre çok değişiklik göstermektedir. Yayılma ve çoğalma imkanları en fazla olan bakteriler, mantarlar ve algler gibi talli bitkilerdir. Buna karşılık Çiçekli bitkiler yayılma ve çoğalma olanakları daha kısıtlıdır.

  Bazı bitkilerin tohumları yoktur. Tohumları olan ve bu yolla yayılıp döllenen bitkilerin yayılma yolları aktif ve pasif olmak üzere iki kısımda incelenir; Otokori aktif yayılma, bitkiden oluşan tohumun yine aynı bitkinin kendi olanaklarını kullanarak yere düşüp etrafa yayılmasıyla gerçekleşmektedir. Allokori pasif yayılma, tohumların taşıyıcılar tarafından başka yerlere götürülmesiyle oluşmaktadır.

  [​IMG]

  Bazı bitkiler tohumlarında cinsiyet ayrımı göstermeksizin, tek bir cinsin belirli yollarla yayılaması ve çoğalması ile yaşamlarını devam ettirirler. Bu gerçekleştirilen ürmeye eşeysiz üreme adı verilir. Bu şekildeki bir üremeden sonra ortaya çıkan yeni nesil kendisini meydana getiren neslin aynısı olur. Bitkilerdeki en bilinen eşeysiz üreme şekilleri tomurcuklanma ve parçalara ayrılmaları iledir. Bazı özel enzimlerin yardımıyla gerçekleşen bu üreme biçimi pek çok bitkide görülebilmektedir. Örneğin çimenler ve çilekler sürgün denilen yatay uzantılarını kullanarak ürerler. Patates ise toprağın altında yetişen bir bitki olarak, bu kısımlarda açılan yeni özel yerlerden tomurcuklar vererek üremeyi sağlamaktadır. Bazı tür bitkilerde ise yapraklarından bir bölümünün toprağa düşmesi, yeni bir bitkinin yetişmesi için tohumlanmayı sağlamaktadır. Mesela Bryophyllum daigremontianum isimli bitkinin üremesi yapraklarının ucunda gelişen tomurcuklar sayesinde gerçekleşir. Bu tomurcuklar yere düşer düşmez yeni bitki haline gelerek büyümeye başlarlar ve çoğalmalarını gerçekleştirmiş olurlar.

  Bitki tohumlarının yayaılma süreçleri gelişim güçlenme sürecinden geçmektedir. Bitkinin köklerindeki hücreler yaprakların nasıl fotosentez yapacağının bilgisine sahiptir ve yapraklarında ki hücreler köklerin topraktan suyu nasıl çekeceğini bilirler. Kısacası bitkiden ayrılan her parçada, bitkinin tamamını oluşturabilecek şekilde bir şifrelenme ve düzenlenme mevcuttur. Bitkinin tüm özellikleri yani genetik olarak bitkiyle ilgili tüm bilgiler, bitkiden kopan bu küçük parçanın her hücresinde de eksiksiz olarak bulunmaktadır. Bu sistemle üreyen bitkilerin her parçasında aynı genetik bilginin olması son derece önemlidir. Bu bilgilerin bulunması mecburidir. Yoksa tohum üremeyi gerçekleştirecek sağlıklı aslına uygun yeni bir bitki meydana getiremez. Begonya gibi bazı bitkilerde de kopan yapraklar ıslak bir kuma yerleştirildiği zaman, bir süre sonra küçük yaprakçıkların oluştuğu gözlemlenmektedir. Bu yaprakçıklar bir süre sonra ana bitkinin benzeri olan yeni bitkiyi oluşturmaya başlamaktadırlar. Çilekler ve patatesler diğer bitkilerde olduğu gibi tohum ya da polen kullanarak üremezler. Bu gibi bitkiler toprağın üstünde yada altında kök filizleri oluşturarak, eşeysiz olarak çoğalırlar. Bitkilerin de, diğer canlılarda olduğu gibi, tüm yapısal özellikleri hücrelerindeki DNA larda saklanmıştır. Yani her bir bitkinin nasıl çoğalacağı, besinini nasıl sağlayacağı, rengi, kokusu, tadı, içindeki şekerin miktarı, üreme şekli ve daha bunun gibi birçok bilgi o bitkinin bütün hücrelerinde mevcuttur. Bu kompleks yapı kesinlikle Cenabı Allah mükemmel yaratmasına en büyük delildir.

  Bitki tohumları yüzyıllar boyu üreyip çoğalarak günümüze kadar ulaşmışlardır. Bitki tohumları biz farkında olmadan yeryüzünde çok zengin bir faaliyet göstermektedirler. Toprağı, havayı, suyu ve diğer canlıları bir labaratuvar gibi kullanarak çevreye yayılmakta ve üremelerini gerçekleştirmektedirler. Cansız gibi gördüğümüz bu bitkiler mevcut bir akıl sistemi içeren metobolizmaya sahip olmadıkları halde kompleks bir labaratuvarın yapabileceği hatta onların bile başaramayacağı ve başaramadığı bir çok yaşamsal faaliyeti her gün gerçekleştirmektedirler.
   
  Son düzenleme: 18 Ekim 2012


 2. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  on üzerinden 100 alırmıyım:D
   


 3. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  Bitki tohumlarının yayılma yolları ve sonuçları nelerdir...ders tmm saolun)
   


 4. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  çok işime yaradı yazanlara tenx diyorum
   


 5. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  Çok saol tşkluller çok yardımcı oldun eline sağlık :D
   


 6. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  işime yaradı saol tenkks
   


 7. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  daha kısa olsaydı
   


 8. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  çok uzun olmuş işime yaramadı performans ödevimiki yapıcağım
   


 9. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  çok teşekkürler yazdınız için
   


 10. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  çok teşekkürler ödevimden 100 bekliyorum (performans ödevi)
   


 11. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  ne
  kadar
  uzun
   


 12. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  çok uzun öz olsa daha iyi olur
   


 13. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  Bitki tohumları iki yolla yayılır;

  Aktif yayılma (otokori): Bitki tohumu yere düşüp yayılır.

  Pasif yayılma (allokori): Bitki tohumu yayıcılar tarafından yayılır, kuşlar, böcekler vs.


  23 nisan orta okulu (balıkesir merkez)
  teşekkür ederiz
   


 14. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  Merhaba Prenses;

  Komşu Balıkesir'e selamlar (Bursa)
   


 15. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  saolun performans ödevime yaradi..
   


 16. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  sağolun tenks
   


 17. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  Harika olmuş sagolun
   


 18. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  çok güzel olmuş tenkss
   


 19. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  hah TŞK
   


 20. Cevap: Bitki Tohumlarının Yayılma Yolları Nelerdir?

  çok işime yaradı bu bilgiler performans ödevim için kullanıyorum