Bitkiler Nasıl Beslenirler

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Mira tarafından 21 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici

  Bitkilerin beslenme çeşitleri nelerdir

  Su, bitkilerin en önemli ihtiyaçlarından biridir. Bitki hücrelerinde su bulunduğu gibi dokular arasında da su önemli bir yer tutar. Bitki kendisindeki fazla suyu terlemek suretiyle çıkartır. Oluşan bu terleme aynı zamanda bitkiyi sıcağa karşı da korur. Sıcakta bitki terleme yolu ile fazla miktarda su kaybederek serinlemiş olur. Çok sıcak havalarda bitkiyi sık sık sulayarak kaybettiği suyu ona yeniden kazandırmak gerekmektedir. Su buharı yapraklardaki gözenek adı verilen küçücük deliklerden çıkar.

  Bitki, suyu kökündeki emici tüyler yardımıyla topraktan alır. Gövdedeki odun boruları adı verilen borularla yapraklara kadar dağıtır. Bu suya ham besi suyu adı verilir. Ham besi suyunun içinde bitkinin topraktan erimiş bir halde bulup aldığı madensel tuzlar da bulunur. Karbon, oksijen, hidrojen, azot, fosfor, potasyum, kireç, magnezyum ve demir bileşikleri her bitkide vardır.

  Bazı bitkilerde de kükürt, bakır, silisyum gibi maddeler bulunur.Bitki, besin yapmak üzere gündüzleri yaprakları yarımıyla havadan karbondioksit alır. Topraktan aldığı madensel tuzlar ve suyla havadan aldığı karbondioksitle ayrıca güneş ışığının yardımıyla kendi besinini kendisi hazırlar. Bu kimyasal olaya fotosentez adı verilir. Bu işte yaprakların hücrelerinde bulunan klorofildediğimiz yeşil boya büyük rol oynar.