Bitkilerde Aşı Çeşitleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Elif tarafından 14 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Bitkilerde Aşı Çeşitleri nelerdir

  Doğada Aşı ile bitkilerden çok çabuk üretim alınır. Daha geniş bir ifade ile İki bitki çeşidinin bir bitkiymiş gibi kaynaşması ve büyümelerine olanak tanıyacak biçimde birleştirme metodu Aşılama, Ormanlarda ağaç dalların birbirine sürtünmeleri sonucunda da kendiliğinden oluşmaktadır. Bitkilerde Başlıca Aşı Çeşitleri neler .
  Aşılama tekniğinin piyasada birçok çeşidi mevcuttur ancak iki ana grupta toplanabilir.
  Bitkilerde aşı çeşitleri şunlardır;
  1. Göz Aşısı ya da Yaprak Aşısı,
  2. Kalem Aşıları


  Bitkilerde en fazla kullanılan Aşı Göz Aşısı veya Yaprak Aşısıdır. Bu aşı ilkbaharın sonunda - yazın başlangıcında ve sonbaharda yapılır.
  Mayıs ve Haziran aylarında yapılan göz aşısına "Sürgün Göz Aşısı" , Eylül ve Ekim aylarında yapılan aşılara da "Durgun Göz Aşısı" denmektedir.

  Kalem aşıları
  Bahçe,Süs Bitkileri ve meyve ağaçları için uygulanan aşı çeşididir. Üzerinde birkaç tane tomurcuk yani göz bulunan gövdeye Kalem dendiği için bu aşıya kalem aşısı ismi verilmiştir.

  Kalem aşılarının da çeşitleri vardır. Bunlar; Bindirme, kopulasyon, Yanaştırma, Yarma ve Kabuk aşısıdır.

  Yarma Aşı
  Bu aşı genellikle tepe düzeyinde yapılır. Yarma aşı yapılacak ağaçlar yaşlı ve aynı zamanda kuvvetli olmalıdır. Çiftçiler bu aşıyı çok daha iyi bilir.

  Aşılanacak bitkinin veya dalın tepesi düz olacak şekilde kesilir. Kesilen bu yüzey keskin bir bıçak yardımıyla düzeltilip, pürüzleri giderilir. Ardından özel Aşı baltasıyle veya ağaç tokmağıyla vurularak ortadan ikiye yarılır. Aşı kalemlerinin uçları inceltilerek, açılan yarığın karşılıklı iki bölümüne iki kalem yerleştirilir. Rafya ile bağlanarak aşı macunu sürülür. Daha sonra yara yerleri örtülür. Böylelikle aşının çabuk tutması sağlanmış olur.